Horský záchranár skončil po útoku medveďa v nemocnici s ranou na hlave

Aktualizácia: Zásahový tím pre medveďa hnedého stret záchranára s medvedicou nepovažuje za útok, ale incident. Šéf zásahového tímu Michal Haring to konštatuje po tom, ako získal informácie o incidente priamo od zraneného záchranára. „Medvedica sa muža snažila odohnať od mladých, no ku samotnému kontaktu nedošlo. Tržné poranenia hlavy si spôsobil sám pri páde na tvár,“ uviedli štátni ochranári. Mužovi sa následne podarilo vyliezť na strom, odkiaľ si privolal pomoc.

Pôvodný článok:


V oblasti Donovaly vo Veľkej Fatre museli horskí záchranári pomôcť svojmu kolegovi, ktorého na ceste zo stanice na Novej Holi napadla medvedica s mláďatami. Horský záchranár, ktorý sa vracal z opravy meteostanice bol prenasledovaný medvedicou na turistickej trase, až sa mu podarilo vyliezť na strom. Kolegovia sa okamžite vybrali na pomoc so služobným psom a sprejom na medvede, aj keď bolo neisté, kde sa zviera nachádza a či bude útočiť. Napriek riziku a prítomnosti medvedice v okolí sa podarilo zachrániť horského záchranára, ktorý mal našťastie len poranenú hlavu.

Podľa HZS Donovaly, riziko stretov s medveďom sa stáva čoraz častejšie. Horskí záchranári sa venujú zásahom v lesoch a považujú to za súčasť ich práce, hoci je to s rizikom. Zranenia medveďmi v poslednej dobe zaznamenali aj v iných oblastiach na strednom Slovensku, čo vedie k obavám o bezpečnosť ľudí.

Preto sa minster Budaj a zásahový tím pripravujú na eliminovanie problémových jedincov, najmä na Poľane, kde je situácia najvypuklejšia. Okrem toho plánujú redukciu kukuričných medveďov, ktoré chodia na polia za potravou. Šéf parlamentu Boris Kollár avizoval, že v prípade neefektívneho riešenia situácie by sa postavil proti nápadu ministerstva ohľadom redukcie medveďov.