Hubárska sezóna sa blíži, a čo medvede?

Pekné počasie láka ľudí viac od prírody, sezóna hubárov je za rohom a mnoho ľudí má obavy najmä z jednej veci – stret s medveďom, o ktorom posledné roky čítame stále častejšie. Stretnutie s medveďom nemusí vždy znamenať okamžitý útok. Naše správanie má veľký vplyv na reakciu medveďa. Je dôležité zabudnúť na fotografovanie a aktívny bezstarostný prístup. Ochrancovia prírody upozorňujú, že medvede v poľských Karpatoch sa agresívnejšie správali voči ľuďom, ktorí sa snažili medveďa odplašiť, oproti tým, ktorí zostávali pasívni.

Medveď sa zvyčajne snaží ľudom vyhnúť, ale niekedy si nás môže všimnúť. V lese a v jeho blízkosti je potrebné byť ostražitý, najmä ráno, večer a v noci, tiež v okolí hustej vegetácie alebo pri zdrojoch potravy. Ak idete na huby, vyhnite sa oblastiam zvieracích chodníkov a miestam, kde je veľa potravy pre zvieratá. Tiež nezanechávajte zvyšky jedla v okolí chaty alebo v prírode, ale zoberte ich so sebou.


Pri pobyte v prírode je tiež dôležité rozpoznať znaky pobytu medveďa a vyhnúť sa stretu s ním. Medveď je všežravec a jeho potrava zahŕňa zelené časti rastlín, plody, rôzne bezstavovce, menšie stavovce a zdochliny. Väčšina jeho potravy je rastlinná, tvorí až 90 percent jeho stravy. Pri pohybe v lese je dôležité venovať pozornosť stopám, trusu a znakom kŕmenia medveďa. Riziko stretu s medveďom je menšie, ak sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch a za denného svetla, zdôrazňuje Štátna ochrana prírody.

V prípade nečakaného stretu s medveďom (na vzdialenosť bližšiu ako 100 metrov) sa odporúča zväčšiť vzdialenosť od medveďa, ale nie utiecť, to by mohlo vyprovokovať prenasledovanie a útok. Nikdy sa nepribližujte k medveďovi, aj keď sa zdá byť pokojný. Vyhnite sa pohľadu priamo do očí, pre medveďa je to znak agresie, informuje tím Štátnej ochrany prírody. Medveď prejavuje rôzne stupne nálady, nepokoja a agresie prostredníctvom svojho správania. Medzi znaky napätej až agresívnej reakcie patrí slintanie, rýchle funenie, vrčanie a bručanie s otvorenou papuľou, zaháňanie labami a hrdelné zvuky. Keď medveď stojí na zadných labách, neznamená to hneď agresivitu, ale snaží sa získať lepší prehľad.

A čo sprej na medvede? Poskytuje 100% ochranu pred útokom?

Nie, sprej na medvede nemožno považovať za stopercentnú záruku bezpečnosti, ale ako poslednú možnosť obrany v prípade útoku. Nefunguje ako repelent. Ak dôjde k fyzickému kontaktu, odborníci odporúčajú pasívnu obranu – ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, rukami si chrániť hlavu a krk, zostať bez pohybu. Medveď obvykle prestane útočiť, keď si uvedomí, že nie ste hrozbou. Aktívna obrana by mohla predĺžiť útok a zvýšiť riziko vážnych zranení.

V súčasnej dobe existujú paprikové spreje na medvede obsahujúce kapsaicín, ktorý je považovaný za najlepší spôsob, ako odohnať útočiaceho medveďa. Na internete nenájdete veľa videí, ktoré zachytávajú útok medveďa a jeho reakciu na sprej, zopár videí, ktoré sa nám podarilo dohľadať, nájdete na stránke Videá so sprejmi na medvede.

Krátka, sekundovú dávka spreja na medvede značky SABRE a medveď sa dal okamžite na ústup.

Zvonček na medvede upozorní šelmu na vašu prítomnosť

Zvonček na medvede funguje ako pasívna ochrana a upozorní nie len medveďa na vašu prítomnosť. Keďže sa väčšina útokov stáva práve pri prekvapení medveďa, ktorý o vašej prítomnosti netuší, či už vďaka smeru vetra, počasiu alebo len kvôli tomu, že sa lesom pohybujete potichu v prípade, ak nie ste v skupine a nezhovárate sa medzi sebou. Rolnička na medvede vďaka jej prenikavému zvuku upozorní zviera na prítomnosť človeka z väčšej, bezpečnej vzdialenosti.