Medveď pri obci Porúbka neďaleko Zemplínskej Šíravy

Upozornenie na medveďa v nezvyklej lokalite sa na oficiálnej obecnej stránke objavilo v utorok 7. mája, medveďa zachytila fotopasca umiestnená v blízkosti obce Porúbka, ktorá sa nachádza na východnom Slovensku v okrese Humenné, len pár kilometrov od Zemplínskej Šíravy, ktorá je najmä v letných mesiacoch vyhľadávanou lokalitou.

Medveď sa v okolí obce pohyboval vo večerných hodinách z pondelka 6. na utorok 7. mája v lokalite zavej Cvirik – oblasť sa nachádza približne 200 metrov od obývanej časti. „Na základe záznamov z fotopasce ide o mladého jedinca do troch rokov, pričom v tejto oblasti je to prvé hlásenie o výskyte medveďa. Je preto pravdepodobné, že medveď oblasťou migroval,“ informovala hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková.


Fotopasca zachytila medveďa blízko Zemplínskej Šíravy
Medveď blízko obce Porúbka pri Zemplinskej Šírave v okrese Humenné

Foto: Obec Porúbka v okr. Humenné

O výskyte medveďa pri zemplínskej obci bol informovaný Zásahový tím Štátnej ochrany prírody, ktorý plánuje obhliadku lokality a blízkeho okolia. Obyvateľov a návštevníkov žiadajú pri prechádzkach a turistike v okolí o zvýšenie opatrnosti najmä v ranných a večerných hodinách.

Medveď medzi Michalovcami a Zalužicami

Aktualizované: V okolí Zemplínskej Šíravy bol spozorovaný ďalší jedinec medveďa hnedého, na ktorého upozornil policajný zbor z oblasti medzi mäsokombinátom za Michalovcami a obcou Zalužice. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Aktuálne informácie nájdete aj naďalej na našom blogu v kategórii Medvede na Slovensku, lepší prehľad o udalostiach a hláseniach o výskyte medveďov vám poskytne naša pravidelne aktualizovaná mapa, na ktorej nájdete zaznamenané udalosti aj z roku 2023.