Medveď v lokalite Tri studničky a Malý Grič

Dňa 29. mája a 30. mája 2023 bol zaznamenaný pohyb medveďa hnedého v oblasti Tri studničky a Malý Grič, ktorý je súčasťou pohoria Vtáčnik. Lokalita sa nachádza neďaleko mesta Handlová v Trenčianskom kraji, okres Prievidza. O výskyte medveďa bolo informované mesto Handlová, ktoré tuto skutočnosť oznámilo príslušným orgánom – konkrétne Lesom SR a Zásahovému tímu pre medveďa hnedého.

Vzhľadom na túto lokalitu, ktorú často navštevujú turisti a vedie tadiaľ turistický chodík mesto žiada obyvateľov a návštevníkov o zvýšenú opatrnosť a v prípade, že to nie je nevyhnutné, aby sa tejto oblasti vyhli. Tri studničky a Malý Grič je súčasťou pohoria Vtáčnik a jedná sa o obľúbenú turistickú lokalitu.


V prípade pohybu v lesoch je všeobecne potrebná zvýšená opatrnosť, najmä v období medvedej ruje. Zásahový tím pre medveďa hnedého odporúča pri návšteve lesa nosenie rolničiek, pohybovať sa v skupinách a tiež je vhodné vybaviť sa sprejom na medvede, ktorý v kritickej situácii môže zvýšiť šance na odvrátenie útoku šelmy. Na webovej stránke Zásahového tímu nájdete informácie o bezpečnosti a preventívnych opatreniach týkajúcich sa medveďa hnedého.

V okolí Prievidze pritom nejde o výnimočné stretnutie, len pred pár dňami zazreli za obcou Klačno medvedicu s dvomi mladými.