Medveď v mestských lesoch Prešov

Medveď v prešovských mestských lesoch vystrašil partiu robotníkov, ktorí v zhone zanechali naštartované motorové píly opustené v lese. Miestny správca lesov upozorňuje návštevníkov, aby boli obozretní.

Skupina mužov bola úplne prekvapená, keď sa medveď objavil práve v čase, keď mali zapnuté píly. Podľa svedkov malo zviera asi meter na výšku a jeho dĺžka sa odhaduje na približne 120 centimetrov. V danej oblasti nie je veľa turistov, a tak sa zviera znenazdajky zjavilo asi 20 metrov od nich. Muži zvýšili otáčky píl, aby ho odradili, no medveď sa postavil na zadné a vystrašene začal hrabať prednými labami, čo ich donútilo utiecť.


Správanie medveďa prekvapilo aj miestneho správcu lesov. Už predtým si všimol oškrabané stromy v blízkosti miesta, kde sa medveď stretol s robotníkmi. Podľa neho medvede zvyknú takto značkovať svoje teritórium. Nie je si však istý, či sú práve tieto stopy jeho dielom. Odvážne a agresívne správanie zvieraťa by sa však mohlo vysvetľovať jedným spôsobom. „Podľa toho, čo sme počuli, ide o medvedicu. Správala sa agresívne“ rozmýšľal nahlas Mikuláš Sekerec. Zrejme sa pokúšala preskúmať terén a zistiť, či je bezpečný pre jej mláďatá.

Vystrašení muži, ktorí sú zvyknutí na prácu v lese, sa rozutekali smerom k svojim autám. Hoci sa vrátili do práce, stále cítia rešpekt. „Bojíme sa, ale musíme pokračovať v práci. Vždy si budeme musieť dávať pozor,“ uzavrel Dušan Šárovec.