Medveď v obci Čierny Balog napáchal farmárovi škody

V obci Čierny Balog došlo k zaujímavému sporu medzi farmárom a úradmi. Tento spor sa týka straty kravy, ku ktorej sa medveď dostal cez elektrické oplotenie na farme. Farmár sa však nedočká kompenzácie za škodu, pretože jeho plot vraj nie je dostatočne vysoký v súlade s novou vyhláškou platnou od januára 2023 – minimálne 1,20m, pričom plot farmára má o 20cm menej.

Podľa Vladimíra Hrúza z CHKO štátna ochrana prírody Poľana, nová vyhláška ustanovuje prísne kritériá na výšku plotov, ktoré majú chrániť farmárov pred zvieratami ako sú medvede, vlky a rysy. Farmár Ján B., ktorý vlastní pozemky oplotené už takmer 40 rokov, tvrdí, že jeho plot je v súlade s predchádzajúcimi nariadeniami, no nová vyhláška mu neumožňuje získať kompenzáciu za stratu kravy.


Budovec si vyčíslil škodu na 1200 eur a podal žiadosť o náhradu na okresný úrad včas. Avšak, nedostane žiadnu kompenzáciu, pretože jeho plot nie je dostatočne vysoký. Farmár má pocit, že úrady mu nedávajú žiadnu možnosť, keďže nové kritériá sú preňho nezvládnuteľné a každý rok prichádza o svoje zvieratá.

Tento spor je pre farmára ťažkým úderom, keďže ešte pred zimou nakúpil materiál a na jar chcel opraviť oplotky, no podľa novej vyhlášky všetko, čo kúpil, je opäť v nesprávnej výške. Tieto kritériá sú nastavené pre všetkých, no niektorí ľudia nemusia mať aktuálne informácie a môžu byť z toho zaskočení. Farmár však trvá na tom, že je to nezvládnuteľné a úrady mu nedávajú šancu.