Medveď v Povine neďaleko Kysuckého Nového Mesta spôsobil škody na včelstvách

Na medvede v okolí obce Povina v okrese Kysucké Nové Mesto upozorňovala jej starostka ešte 22. augusta, pričom v oblasti zaregistrovali pohyb viacerých jedincov. Dnes, 25. augusta uverejnila obec na svojej oficiálnej stránke ďalšie varovanie a informáciu o škodách, ktoré medvede za poslední dni v lokalite spôsobili.

Podľa dostupných informácií vznikli škody nasledujúcu noc v stredu 23. augusta v časti Tatarovci, ktorá sa nachádza približne 3 kilometre za obcou a jedná sa o obývanú oblasť. Medveď zničil oplotenie na súkromnom pozemku, vošiel priamo do záhrady ku chate, kde sa nachádzali včelie úle, pričom viaceré z nich zničil.


Zničené včelie úle
Medveď zničil včelstvá

Foto: Facebook Obec Povina

Do lokality Tatarovci pri obci Povina sa vrátil aj nasledujúcu noc vo štvrtok 24. augusta, kedy sa pokúšal dobiť do včelína, na ktorom rovnako spôsobil škody – majiteľke tak ostali oči pre plač a všetok čas venovaný včelám vyšiel navnivoč, informoval portál MyKysuce.sme.sk.

Zničení včelín po nájazde medveďa pri Kysuckom Novom Meste

Foto: Facebook Obec Povina

Lokalita, v ktorej došlo k incidentom sa nachádza v intraviláne obce, starostka v tejto súvislosti kontaktovala Zásahový tím Štátnej ochrany prírody s cieľom riešenia situácie, ktorá obyvateľom znepríjemňuje a ohrozuje život. Na obhliadke bola prítomná aj pracovníčka životného prostredia. Obyvatelia môžu v prípade zahliadnutia medveďa a v prípade spôsobených škôd kontaktovať Zásahový tím s pôsobnosťou Západ na telefónnom čísle +421 910 658 615.

Na medvede v okolí obce, ktorá sa nachádza neďaleko Kysuckého Nového Mesta upozorňovali aj 22. augusta na základe oznámenia Poľovníckej spoločnosti Kremienok. V okolí Poviny sa pohybuje viacero medveďov v lokalitách Mazák, Podnové, Oblazisko, Skaličné a Besné. V lokalite Mazák sa nachádza záhradkárska osada vzdialená približne 300 metrov od obce, oblasti sú taktiež vyhľadávané hubármi z okolia.

Viac aktuálnych informácií o medveďoch na Slovensku nájdete na našom blogu v kategórii Aktuality, lepší prehľad o lokalitách, v ktorých dochádza k stretom vám poskytne naša interaktívna mapa medveďov.