Medvede medzi Blatnicou a Folkušovou, tiež pri parku v Mošovciach

Na pohyb medveďov v okolí obcí Blatnica a Folkušová upozornila 12. augusta na sociálnej sieti užívateľka na stránke Dopravný servis – Turiec. Podľa informácií sa tri medvede pohybovali na ceste v blízkosti obcí Blatnica smerom na zrúcaninu Blatnického hradu, ktorá je od obce vzdialená približne 2 kilometre. Oblasť a okolie zrúcaniny patrí medzi obľúbené miesta miestnych, ale aj turistov zo širokého okolia, pri pohybe v týchto lokalitách je preto vhodné zvýšiť ostražitosť, najmä v ranných a večerných hodinách. Zrúcanina hradu sa nachádza v pohorí Veľká Fatra na nízkom vápencovom chrbte Plešovice, ktorý oddeľuje Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny.

Medvede pri Blatnici

Foto: Vanessa B. / Facebook Dopravný servis – Turiec


Medveď v Mošovciach pri parku

Na pohyb medveďa upozorňovali v skupine Dopravný servis – Turiec aj v oblasti obce Mošovce, ktorá leží približne 4 kilometre južnejšie od Blatnice. Medveď, podľa informácií väčší jedinec, sa pohyboval v okolí Mošovského parku, ktorý sa nachádza v okrajovej časti obce v blízkosti zastavaného územia. O jeho pohybe bol informovaný Policajný zbor SR.

Na medvede v okolí Turčianskych Teplíc upozorňovali posledné mesiace viaceré obce, lokality si môžete pozrieť na mape výskytu medveďa. V oblasti došlo začiatkom júla aj k útoku medveďa na človeka na farme v obci Háj, šelma spôsobila mužovi viaceré zranenia. Incident sa odohral 7. júla, viac o tomto prípade sa dočítate v článku Medveď zaútočil na 20 ročného chlapca na farme pri obci Háj v okrese Turčianske Teplice.