Medvede sa pri Košiciach objavujú čoraz častejšie, strácajú plachosť

Pred pár desaťročiami bolo stretnutie s medveďom mimo lesa zriedkavosťou, no dnes už sa to stáva bežnou súčasťou života tých, ktorí bývajú v blízkosti prírody. V začiatku tohto roka sa okrem Tatier a Liptova medvede objavili aj v Slanských lesoch, na Jahodnej a v Čermeľskom údolí.

Ochranári z tímu pre medveďa hnedého informovali, že populácia medveďov je stabilná a tieto zvieratá nie sú premožené. Avšak v poslednej dobe sa medveď objavil aj pri Košickej Belej, na Bankove a pri výjazde z Košíc, kde medveďa na Zelenom dvore zrazilo auto.


V pondelok prvého mája medveď v žilinskom okrese napadol ľudí a štátna ochrana prírody ho stále hľadá. Upozorňuje, že zviera môže byť agresívnejšie, ak je zranené, a preto sa môže stať nebezpečným – poľovník ho postrelil. Tieto udalosti ukazujú, že medvede strácajú svoju prirodzenú plachosť.

Podľa starostu Sídliska Ťahanovce Miloša Ihnáta, kde minulý víkend došlo k nehode s medveďom, nie je stretnutie s takýmto zvieraťom nič zábavné.

S medveďmi sa obyvatelia Košíc stretávajú len občas, najmä cyklisti a hubári. Doteraz boli častejšie strety s diviakmi. Magistrát v tejto súvislosti upozorňuje na potrebu byť obozretný a pripravený, ale nevyvoláva paniku. Na území Mestských lesov nie sú trvalo žijúce medvede, zväčša sa tu zdržiavajú na jar, keď sa počas ruje môžu zatúlať najmä z Nízkych Tatier, okolia Smolníka vo Volovských vrchoch alebo Čiernej hory.