Medvede v Kľačne lákajú dozreté plody na záhradách, ktoré navštevujú každý deň

Obyvateľov obce Kľačno, ktorá sa nachádza v okrese Prievidza, trápia problémy s medveďmi opakovanie a dlhšiu dobu. Spôsobovali škody na hospodárstvach, na chove zvierat a aktuálne sa ich aktivita presunula na záhrady, na ktoré ich lákajú dozrievajúce jesenné plodiny, ktoré im poskytujú bohatý príjem potravy na prežitie blížiacej sa zimy, teda času, kedy medvede hibernujú – posledné roky sa však často stáva, že medvede môžete stretnúť aj v zimných mesiacoch, vďaka dostatku potravy a miernejším zimám.

Miestni pestovatelia sú z tejto situácie zúfalí, z úrody im neostáva takmer nič. Podľa vyjadrení obyvateľa obce Kľačno bolo na záhrade deväť medveďov, na inom dvore sa ich pohybovalo päť. „Kľačno už nie je Kľačno, je to Medveďovo,“ dodal obyvateľ. Lokalita je dobre známa aj Zásahovému tímu, ktorý z tejto obce dostáva hlásenia na pravidelnej báze. Marek Veverica zo Zásahového tímu vysvetľuje, že jeseň je časom, kedy dozrievajú hrušky a jablká, ktoré medvede lákajú. Uznáva tiež, že situácia je zlá, tento rok je tiež specifický aj tým, že nie je semenným rokom pre bukvice. „O to je menej potravy v lesoch. Tie medvede budú, samozrejme, chodiť tam, kde potravu majú.“


Zásahový tím navrhol elimináciu viacerých problémových jedincov, ktoré navštevujú obec a spôsobujú obyvateľom škody, podľa dostupných informácií ich plánujú usmrtiť v priebehu októbra. K poslednému usmrteniu medveďa došlo v obci Kľačno 13. júna, v tomto prípade sa jednalo o šesťročnú samicu s hmotnosťou do 100 kilogramov, ktorá opakovane spôsobovala škody na miestnych hospodárstvach.

Zdroj: Tvnoviny.sk

Na pohyb medveďov priamo v obci upozorňovali za posledné mesiace viac krát, informácie nájdete tiež na našom blogu, alebo na mape medveďov, ktorá vám poskytne lepší prehľad o lokalitách – prípadov z Kľačna je však viac, Zásahový tím prijal za posledné mesiace desiatky hlásení.