Medvedica s mláďatami v lese nad sídliskom Košúty v Martine

Upozornenie na medvedicu spolu s dvoma mláďatami na lúke a v lese nad sídliskom Košúty v meste Martin. Pohybuje sa od sídliska po súkromný rybník Explózia pri kruhovom objazde smerom na Sučany. Podľa obyvateľov nejde v tejto lokalite o raritu, medveďa videli aj po minulé roky. Upozornenie uverejnili na facebookovej stránke, obyvatelia by mali byť pri prechádzkach a pohybe v tejto lokalite obozretní, zvýšiť ostražitosť je na mieste najmä v ranných a večerných hodinách. Majitelia psov by taktiež mali dbať na pravidlá a nepúšťať psa na voľno.

O výskyte medvedice nad mestom Martin bol informovaný aj zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR, rovnako aj polícia SR. Za posledné dni ide o druhé upozornenie z tejto lokality, 16. júla informoval obyvateľ oblasti o pohybe medvedice v lese nad základnou školou Hurbanová, ktorá sa nachádza v okrajovej časti sídliska Košúty v Martine.


Z okolia Martina pritom nejde o prvý prípad upozornenia na medvede za posledné obdobie, na pohyb medveďa upozorňovali 14. júla aj v okolí Sučian, kde sa mala šelma pohybovať v blízkosti a tiež priamo po záhradách. Nasledujúci deň 15. júla došlo v oblasti k incidentu, muž zastrelil medvedicu pri Sučanoch, ktorá ho prekvapila a rozbehla sa na neho počas prechádzky so psom.

Problém s medveďom, ktorý trval niekoľko rokov, riešili aj v blízkej obci Necpaly. Jedinec sa aj napriek plašeniu zvukom, svetlom a poplašnými výstrelmi opakovane vracal na obývané miesta a spôsoboval škody. Zásahový tím zastrelil problémového medveďa v Necpaloch v sobotu 15. júla.