Medvedica s mladými pri meste Poltár

Obyvatelia Poltára spozorovali medvedicu s mláďatami v lokalite pri Starom ihrisku, ktoré sa nachádza približne 500 metrov od Poltára. Pohybovať sa môže aj v okolí obce Slaná Lehota, ktorá je od tohto miesta vzdialená necelé dva kilometre. Miesto obklopuje les, výskyt medveďa je podľa miestnych v tejto lokalite bežný, väčšinou sa však nejedná o tak plaché jedince ako v tomto prípade. Medvedica sa nebojí priblížiť k ľudom aj na pár metrov.

„Medveď v lese nie je až taký problém, patrí tam, problém je ich množstvo a výskyt v lokalitách, kde nemajú absolútne čo robiť. Medvedica prišla k chlapovi, ktorý nakladal PV3sku drevom a pracoval tam s motorovou pílou na 5 metrov, medveď skrátka stratil plachosť a strach z človeka, čo pri jeho premnožení spôsobí… pamätajte moje slová v blízkej budúcnosti, ďalšiu tragédiu, to je matematická istota,“ opisuje na sociálnej sieti Michal.


Poltár leží v Banskobystrickom kraji, kde posledné mesiace riešia problémy s medveďmi najmä v okolí Detvy, kde šelmu tento rok videli už viac krát v blízkosti domov a dokonca aj na hlavnej ceste v časti Kostolná. Viac aktualít z tohto kraja nájdete v kategórii medvede v Banskobystrickom kraji.Medvede strácajú plachos

Hovorkyňa ŠOP SR uviedla, že zmena správania medveďov súvisí aj s čoraz väčšou obživou prostredia, nachádzajú zdroje potravy nad rámec toho, čo im ponúka príroda – napr. nezabezpečený odpad, pestovanie kukurice pre biomasu, ktorá na poliach ostáva dlhšie ako bývali zvykom.