Medvedica v Malej Fatre vystrašila turistov smerujúcich na vrch Čipčie

Dvaja turisti stretli medvedicu s jej mláďatami, keď sa vybrali na túru na kopec Čipčie v Malej Fatre, ktorý sa nachádza pri obci Turie. Medvedica vybehla na turistov, ktorým sa podarilo dostať do bezpečia a incident bol nahlásený na linku 158, aby varovali ostatných v danej lokalite. Nedošlo teda k žiadnym zraneniam.

Medvede v Turskej doline nie sú výnimočné, ide o lokalitu s prirodzeným výskytom našej najväčšej šelmy. Ako sme informovali v polovici apríla, v tejto lokalite bol zaznamenaný pohyb medvedice s dvoma mladými, čo si vyžaduje zvýšenú pozornosť a opatrnosť pri pohybe. Vodiaca medvedica môže byť mimoriadne nebezpečná, ak vyhodnotí stret s človekom ako nebezpečenstvo, bude si chrániť svoje potomstvo.


Medvedice sa v poslednej dobe začali pohybovať nižšie v dolinách kvôli hľadaniu potravy a ochrane svojho potomstva pred samcami, ktorí sa snažia o párenie. Ochrancovia zvierat aj poľovníci sa zhodujú, že treba byť opatrní. Ak sa turistom niečo nezdá, mali by zastaviť, rozprávať sa, odkašľať si a poklepať s palicami. To všetko upozorní zvieratá na prítomnosť človeka a pomôže predísť nebezpečným situáciám. V krajnej situácii ako posledná možnosť obrany môže pomôcť sprej proti medveďom.