Minimálne dve medvedice s mláďatami v Povine na Kysuciach a okolí

Medveď sa na Kysuciach už nepovažuje za obzvlášť výnimočný zjav. Posledný záznam medvedice s piatimi mláďatami pochádza z pondelka 29. mája. V obci Povina na Dolných Kysuciach sa miestni obyvatelia pravidelne stretávajú s aspoň dvoma medvedicami a ich približne dvojmesačnými mláďatami. Jedna medvedica má päť mláďat, zatiaľ čo druhá má štyri.

V lokalite Tatarovce, asi 200 metrov od obývanej zóny, bola zaznamenaná medvedica so štyrmi mláďatami, a to nielen pomocou fotopasce, ale aj prostredníctvom pozorovania miestnych obyvateľov. Starostka preto vyzýva obyvateľov, aby boli opatrní. Táto situácia bola oznámená už minulý týždeň. Ľudia sa obávajú nielen škôd na majetku, ale najmä ohrozenia pre svoje zdravie. Podľa slov starostky medvede zatiaľ nepredstavujú priamu hrozbu, ale je dôležité monitorovať ich pohyb a byť opatrný.


V nedávnych dňoch došlo k podobným prípadom – dňa 22.5.2023 v ranných hodinách, bol zaznamenaný výskyt medveďa v okolí zvonice nad rodinnými domami. Poľovnícka spoločnosť bola o tejto udalosti informovaná – žiadne kroky však podniknúť nemôže, keďže medveď je na Slovensku stále chránené zviera.

Len niekoľko dní predtým, konkrétne dňa 18.5.2023 bol medveď v obci Klubina spozorovaný v blízkosti cyklotrasy. Hoci medveď nezvykne na ľudí útočiť, nie je to vylúčené. Takéto situácie sa najčastejšie vyskytujú, keď je medveď prekvapený človekom. Preto sa pri pohybe prírodou odporúča dať o sebe vedieť, či už rozhovorom v skupine alebo zvončekom na medvede, ktorý môžete mať stále so sebou. Ako posledná možnosť obrany môže pomôcť sprej proti medveďom.