Opakovaný pohyb medveďa v okolí chatovej osady Podbanské

Upozornenie na medveďa z oblasti chatovej osady Podbanské, ktorá patrí k obci Pribylina v okrese Liptovský Mikuláš, sa na sociálnej sieti objavilo 8. apríla. Podľa dostupných informácií sa medveď v blízkosti chát pohybuje pravidelne už niekoľko dní a ako je možné vidieť na videu, medveďa nevyplašila ani prítomnosť 30 metrov vzdialených ľudí.

Je nutné podotknúť, že celá oblasť sa nachádza v zalesnenej oblasti, ktorá patrí k prirodzenému prostrediu s výskytom medveďa hnedého. Lokalita Podbanské je obľúbená medzi miestnymi, tak aj medzi návštevníkmi zo širokého okolia vďaka možnostiam pešej a cykloturistiky, pri pohybe v okolitých lesoch sa odporúča zvýšiť ostražitosť, držať sa turistických trás, upozorniť na svoju prítomnosť a vyhýbať sa hustým porastom – najmä v ranných, večerných hodinách a za zhoršeného počasia.


Video: Facebook Mária Š.

V katastrálnom území obce Pribylina došlo koncom marca v poobednajších hodinách k útoku medveďa na manželský pár v lokalite na turistickej trase pod vrchom Suchý Hrádok – na mieste zvanom Suchý Hrádok koliba. Muž pri strete utrpel ľahšie poranenia dolnej končatiny, dvojica sa až do príchodu polície a zásahového tímu ukryla v drevenej kolibe.

Aktuálne informácie nájdete aj naďalej na našom blogu v kategórii Medvede na Slovensku, lepší prehľad o udalostiach a hláseniach o výskyte medveďov vám poskytne naša pravidelne aktualizovaná mapa, na ktorej nájdete zaznamenané udalosti aj z roku 2023.