Pohyb medveďa v Banskej Bystrici priamo v meste, časť Sásová

Obyvateľom Banskej Bystrice sa vo večerných hodinách naskytol pohľad na medveďa, ktorý sa pohyboval priamo po hlavnom ťahu v intraviláne – nejde pritom o okrajovú čast, ale o husto obývanú lokalitu v miestnej časti Sásová a v blízkosti sídliska Rudlová-Sásová. Informáciu o pohybe medveďa v uliciach Banskej Bystrice uverejnil vodič, ktorému sa šelmu podarilo zachytiť na video v pondelok 11. septembra vo večerných hodinách, približne o 22:30 na križovatke Ďumbierska. Medveďa v Banskej Bystrici na ceste pri sídlisku Sásová spozorovali okrem vodiča aj cestujúci mestskej hromadnej dopravy a tiež obyvatelia sídliska z okien panelákov.

Video: Facebook Bystrica SiTy


Na miesto bola ihneď privolaná hliadka štátnej a mestskej polície, ktorí okolie sídliska monitorovali a boli v prípade potreby pripravení zasiahnuť. O incidente bol informovaný aj Zásahový tím Štátnej ochrany prírody s cieľom riešenia tejto situácie. Medveď sa v lokalite pravdepodobne kŕmil odpadkami a po vyrušení sa dal na útek ulicami mesta, nakoniec sa dostal zo sídliska a ušiel do lesa.

Podľa dostupných informácií a vyjadrení obyvateľov sa šelma už predtým pohybovala aj v iných častiach mesta – pravdepodobne ide o toho istého medveďa, ktorého v týchto dňoch videli aj na Kačici, Karlove či ďalších lokalitách okolo starej Sásovej. Hovorkyňa mesta uviedla, že šelmu videli naposledy na Javorníckej ulici a v okolí polikliniky na Rudohorskej ulici. Zásahový tím aj dnes pokračuje v prehľadávaní lokality smerom na Šachtičky, hliadky zvýšila aj mestská polícia.

Medveď na sídlisku v Banskej Bystrici na ceste
Pohyb medveďa priamo v Banskej Bystrici na križovatke Ďumbierska
Medveď na sídlisku v Banskej Bystrici na ceste
Pohyb medveďa priamo v Banskej Bystrici na križovatke Ďumbierska

Foto: Facebook Dopravný servis Banskobystrický kraj


Medvede v okolí Banskej Bystrice vídať aj na iných miestach, 24. augusta došlo v ranných hodinách k zrážke medveďa pri Slovenskej Ľupči, ktorá je od Banskej Bystrice vzdialená necelých 10 kilometrov. Pät ročný, 120 kilogramový medveď sa dostal popod zvodidlá a vbehol do cesty skupine robotníkov, ktorí boli v tom čase na ceste do práce. Viac informácií a fotografie zrazeného medveďa nájdete v článku Zrazený medveď na ceste pri Slovenskej Ľupči.

Na medveďa upozorňovali tiež v mestskej časti Pršianska Terasa pri Banskej Bystrici, šelmu spozorovala obyvateľka tejto oblasti 24. júla v blízkosti obývanej časti – oblasť je obľúbená bežcami, psíčkarmi a tiež miestnymi obyvateľmi. V júli upozorňovali na medveďa aj v obci Vlkanová, jeho pohyb zachytili medzi bytovkami a cintorínom v okrajovej časti obce.

Viac aktuálnych informácií nájdete na našom blogu Medvede na Slovensku alebo na interaktívnej mape medveďov, ktorá vám poskytne lepší prehľad o lokalitách, v ktorých hlásili pohyb medveďa v blízkostí obcí najčastejšie.