Problém s medveďmi na Slovensku a sprej na medvede

Medvede predstavujú pre Slovensko jedno z typických zvierat, no zároveň aj zdroj problémov. V posledných rokoch dochádza k nárastu počtu medveďov v niektorých oblastiach a zároveň aj ku zvýšeniu prípadov stretnutí s ľuďmi. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa s medveďmi v prírode stretávame čoraz častejšie, je fakt, že tieto zvieratá sú prispôsobivé a často sa vyhľadávajú oblasti, kde nachádzajú ľahkú potravu. Špeciálne v oblastiach, kde je výskyt odpadkov a potravín v obciach.

Medveď hnedý je pôvodným obyvateľom veľkej časti Európy a Ázie a vyskytuje sa aj na Slovensku. V minulosti bol medveď v našich zemepisných šírkach početný, no počas 19. a 20. storočia bol medveď hnedý na Slovensku takmer vyhubený. Od 70. rokov minulého storočia sa však podarilo jeho populáciu zvýšiť a dnes žije na Slovensku približne 1 500 medveďov. Najviac medveďov sa vyskytuje v Nízkych Tatrách, ale žijú aj v iných pohoriach a lesoch.


Hoci sa medveď môže javiť na prvý pohľad ako príťažlivé zviera, jeho blízke stretnutie môže byť pre človeka veľmi nebezpečné. Väčšina medveďov sa ľudom vyhýba, no niektoré jedince môžu byť agresívne a útočiť na človeka. Preto je dôležité vedieť, ako sa správať v prípade stretnutia s medveďom a aké opatrenia prijať, aby sme minimalizovali riziko útoku.

Obrana proti medveďom

Jedným z riešení, ktoré môže pomôcť minimalizovať riziko útoku, je použitie spreju alebo busteru na medvede. Je to druh sebaobranného prostriedku, ktorý obsahuje kapsaicín, ktorý spôsobuje podráždenie očí, dýchacích ciest a kože. Pri kontakte so sprejom alebo busterom sa medveď dočasne ochromí, čím sa zvyšuje čas aj šance na útek. Sprej na medveďa je považovaný za účinný spôsob ochrany, no nemôže poskytnúť stopercentnú ochranu. Bear spray alebo bear buster sú stále populárnejšie a používajú sa nielen v Slovenskej republike, ale aj v iných krajinách, kde sa vyskytujú medvede.

Viac a sprejoch na medvede, o ich použití a ako fungujú na medveďa sa dočítate na hlavnej stránke, kde nájdete aj ponuku slovenských e-shopov, ktoré majú spreje na medvede vo svojej ponuke a môžete ich zakúpiť online.