Problémové medvede v okolí Detvy začnú usmrcovať, medveď prekvapil aj štáb RTVS

Problémové medvede nie sú na Poľane a v okolí novinkou, škody okrem hospodárstiev a včelstvách spôsobujú už aj na lúkach a pasienkoch, ktoré rozrývajú. Posledne sa tak stalo v okolí obce Hrochoť neďaleko Detvy. Podľa informácií sa jedná až o 11 medveďov … “Tento stravovací fenomén trvá na Hrochoti už pár týždňov a rozširuje sa aj na ďalšie lúky. Za dnešné ráno som narátal 11 jedincov, mladších aj dospelých hodujúcich na pandravách. Konkrétne pri tejto lúke z jej oficiálnej výmery 8,02 ha je znehodnotených cca 70 % plochy.” – potvrdzuje Martin, ktorý bol zmapovať škody po oslovení Okresného úradu v Banskej Bystrici na podnet predsedu Poľnohospodárskeho družstva Hrochoť.

Podľa ochranárov je toto správanie pre medveďov atypické a takéto rozsiahle zničenie ešte nezažili. Riaditeľka CHKO Poľana upresnila, že ide o dôsledok premnoženia jedincov na tomto území. Medvede ničia biotopy a chránené druhy. V obci Hrochoť je pritom situácia s medveďmi kritická už dlhší čas, medvede chodia ľudom priamo do záhrad, pohybujú sa v blízkosti domov. Zásahový tím plánuje v blízkej budúcnosti usmrcovať problémové medvede – niektoré nie sú plaché, ako by sa na divo žijúce zvery patrilo, priblížil Jaroslav Slašťan zo Zásahovéto tímu ŠOP SR. Zatiaľ však nebolo upresnené, kedy sa začne s odstrelom problémových medveďov.


Medveď v Hrochoti
Škody po medveďovi v Hrochoti, Detva

Foto: Facebook Patrik M. / škody spôsobené medveďmi

Po zverejnení situácie na sociálnej sieti si bol štáb RTVS overiť situáciu priamo na mieste v Hrochoti pri Detve, kde medvede spôsobili škody na trávnatom poraste na lúke. Medveď ich prekvapil priamo počas nakrúcania. Ako dodala riaditeľka CHKO Poľana, štáb sa na vlastné oči v priamom prenose presvedčil o tom, čo zažívajú obyvatelia tejto oblasti takmer denne. Nie je to nič príjemné a nie je to niečo, na čo by sme si mali zvykať, dodala.

Obyvatelia obce Hrochoť v okrese Banská Bystrica zažili prekvapivý moment aj prvého júna na deň detí. Medveď sa pohyboval priamo na záhradách pri rodinných domoch aj napriek hluku kosačiek miestnych obyvateľov. Medveďa sa im podarilo zachytiť na video, ktoré nájdete v článku Medveď v obci Hrochoť pri rodinných domoch. Viac aktuálnych informácií nájdete na našom blogu.

Problémového medveďa stále neodchytili a neusmrtili

Hovorkyňa ŠOP SR informovala ešte 5. augusta o tom, že problémové jedince v Detve začnú usmrcovať, čo sa do dnešného dňa, 12. augusta, nestalo. Zásahový tím medveďa naďalej monitoruje, šelma sa však aktuálne nezdržiava v intraviláne a ani v blízkosti mesta Detva. O situácii informovali aj miestne poľovné združenia s tým, že medveď bude v prípade opakovaného výskytu odstránený z populácie.