Stret s medveďom, ako sa mu vyhnúť?

Či už obľubujete turistiku alebo prechádzky a chystáte sa do oblastí, kde je vyššia šanca stretu alebo vyšší výskyt tejto šelmy, je dôležite vedieť, ako čo najviac minimalizovať problémy a riziko. Aj keď posledné roky o nich počujeme čoraz častejšie, stret z medveďom je vzácny. Medveď sa spravidla snaží človeku vyhnúť, avšak môžu nastať situácie, keby ho jednoducho prekvapíte. Napríklad vietor nefúka smerom od vás k medveďovi, ak je maco príliš sústredený na potravu alebo ho prekvapíte v hustom poraste. Často sa teda jedná o defenzívny útok. Výnimkou môžu byť tzv. kontajnerové medvede, ktoré sú na ľudí a ich potravu zvyknuté a priblížia sa k vám, aby ju získali.

Vyhnite sa stretu s medveďom včas

Je dôležité byť opatrný hlavne ráno a večer, za silného dažďa, vetra a najmä od apríla do júna, kedy sú medvede aktívnejšie ako po zvyšok roka. Prebieha totiž medvedia ruja a stretnúť ich môžete kedykoľvek, aj počas dňa. Buďte obzvlášť opatrní na miestach s hojnými lesnými plodmi, v hustom poraste, pri zdochlinách alebo v oblastiach s obmedzenou viditeľnosťou. Pomôže, ak sa budete rozprávať (aj sám so sebou), pískať si alebo nosiť so sebou zvonček na medvede, ktorým medveďa upozorníte na vašu prítomnosť. Pre každý prípad so sebou môžete nosiť sprej na medvede, ktorý nezaberie veľa miesta ale jeho účinnosť je podľa skúseností aj zo zahraničia vysoká. Dôležitejšia je však prevencia, teda včas sa stretu vyhnúť a medveďa upozorniť na vašu prítomnosť, aby ste sa vyhli nebezpečenstvu a sprej proti medveďom nemuseli použiť.

Ako spoznať prítomnosť medveďa

Ak sa teda chystáte na turistiku do spomínaných oblastí, venujte pozornosť stopám a ďalším znakom prítomnosti medveďa. Jeho prítomnosť môžu značiť napr. vyhrabané mraveniská alebo odtrhnuté kusy kôry stromov, kde môžete nájsť aj zvyšky srsti alebo stopy po pazúroch. Napovie vám aj trus. Keďže medveď nedokáže dobre stráviť rastlinnú potravu, nájdete v ňom rôzne zvyšky – trávu, byliny, lesné plody, semená.

Ilustračná foto: Pixabay.com

Stret s medveďom, čo robiť?

Ak si vás medveď ešte nevšimol

Ak sa ocitnete v situácii, kedy uvidíte medveďa, no ten si vás ešte nevšimol, zostaňte pokojný a zhodnotiť situáciu. Sledujte akúkoľvek zmenu v jeho správaní, obíďte ho širokým oblúkom a pokojne ustupujte smerom, odkiaľ ste prišli. Vyhýbajte sa však tomu, aby ste sa medveďovi príliš priblížili alebo ho neprekvapili, keďže to môže vyvolať jeho agresiu. Uvedomte si, že ak vyprovokujete medveďa k útoku napríklad krikom, môže sa z toho stať vážna situácia. Nikdy sa preto nepribližujte k medveďovi a to ani vtedy, ak sa zdá byť pokojný.

Medveď si vás už všimol a registruje vašu prítomnosť

Ak si váš už medveď všimol, zhodnoťte situáciu a zostaňte pokojný, nepokúšajte sa utekať, keďže to môže zvýšiť jeho agresivitu. Medveďovi sa môžete prihovárať nízkym, vážnym tónom hlasu a ak máte sprej na medvede, majte ho pripraven. Postupne zväčšujte vzdialenosť pomalým cúvaním späť. Ak medveďa nezaujímate, mali by ste využiť túto príležitosť a odísť. Pri tomto postupe sa neodporúča behať, keďže by ho to mohlo vyprovokovať k prenasledovaniu.

Stret s medveďom alebo ak sa medveď približuje

Ak však medveď záujem nestratil a približuje sa k vám, je to skoro vždy dôsledok toho, že ste prekročili jeho osobný priestor. Medveď môže byť znepokojený a považovať vás za hrozbu. Skúste zachovať pokoj a skúste vyzerať tak, že nie ste hrozbou. Vyhnite sa priamemu pohľadu do očí, prihovárajte sa pokojným hlasom a ak sa medveď nepohybuje smerom k vám, snažte sa pomaly vzďaľovať. To môže medveďa upokojiť. Ak sa približuje, zastavte a naopak, ak zastaví medveď, pomaly sa zas vzdiaľujte vy. Medveď môže naznačovať útok, rozbehne sa vašim smerom ale vzápätí ujde. Bez skúseností a v strese je tažké určiť, či ide len o náznak útoku alebo skutočne nastane útok. Majte pripravený sprej na medvede a použite ho hneď, ak bude medveď na vzdialenosť dostreku. Ako ďaleko sprej dostrekne záleží od typu spreja, pozrite si tiež porovnanie sprejov proti medveďom.

Ak sprej na medvede nemáte, nefungoval, nepoužili ste ho správne alebo ste ho ani nestihli použiť, s medveďom nebojujte. Ľahnite si na brucho, držte nohy voľne od seba a rukami si chráňte hlavu. V tejto pozícii je najväčšia šanca, že brucho a životne dôležité orgány ostatnú chránené. Medveď zvyčajne odíde ak vycíti, že už pre neho nie ste nebezpečný. Po útoku zostaňte nehybne ležať a vyčkajte, až bude medveď ďaleko od vás.

Ilustračná foto: Pixabay.com

Na záver

Teória zhrnutá v tomto článku je jedna vec, realita zoči voči šelme zas vec druhá. Stret s našou najväčšou šelmou je pre väčšinu ľudí hrozným a mimoriadne stresujúcim zážitkom, aj keď k fyzickým stretom medzi človekom a medveďom dochádza zriedkavo. Dbajte najmä na prevenciu, teda vhodné správanie sa v prírode a dajte o sebe macovi včas vedieť o svojej prítomnosti. Dobre spracované informácie môžete nájsť na stránke medvede.sk , kde je tématika rozsiahlo opísaná vrátane scenárov, ktoré môžu nastať pri strete s medveďom a tipov, ako sa zachovať. Užitočné informácie môžete nájsť tiež na stránkach Zásahového tímu pre medveďa hnedého.