Chystáte sa na Oravu? Chránená krajinná oblasť Horná Orava má turistom čo ponúknuť

Orava, jedna z najkrajších a najpestrejších častí Slovenska, vám príde ako oáza pokoja a nekonečnej krásy. Je to miesto, kde si môžete vychutnať prírodu vo svojej najčistejšej podobe a zažiť dobrodružstvo, ktoré sa vám vryje do pamäti. Táto oblasť je známa svojou bohatou históriou, fascinujúcou kultúrou a nádhernými prírodnými scenériami.

Chránená krajinná oblasť Horná Orava sa rozkladá na severe Slovenska a je súčasťou Oravskej vrchoviny. Je to miesto s neopakovateľnou atmosférou, kde sa môžete cítiť ako v inom svete. Táto oblasť je ideálna pre milovníkov prírody a outdoorových aktivít. Ponúka nespočetné množstvo možností pre turistiku, cykloturistiku, rybolov, ale aj pre tých, ktorí hľadajú pokoj a relax.


Čo vás čaká na Orave?

Orava je miesto, kde sa prelína krása prírody s bohatým kultúrnym dedičstvom. Tu sa nájdu mnohé historické pamiatky, ktoré svedčia o bohatej a pestrej histórii tejto oblasti. Medzi najznámejšie patrí Oravský hrad, ktorý je jedným z najkrajších a najzachovalejších hradov na Slovensku. Okrem toho tu nájdete aj množstvo kostolov, kaplniek a iných sakrálnych pamiatok.

Orava je však predovšetkým rajom pre milovníkov prírody. Môžete sa tu prejsť po nádhernej prírode, obdivovať nádherné výhľady a vychutnávať si čerstvý horský vzduch. Na svoje si prídu aj milovníci vodných športov, pretože tu nájdete množstvo riek a jazier, ktoré sú ideálne na kúpanie, rybolov alebo plavbu na lodi.

Horná Orava ponúka nespočetné množstvo aktivít a zážitkov. Môžete sa tu vydať na turistické výlety, ktoré vás privedú na najkrajšie miesta tejto oblasti. Existuje tu množstvo turistických trás, ktoré sú vhodné pre všetky vekové skupiny a kondičné úrovne. Môžete sa tu prejsť po lesných chodníkoch, vystúpiť na vrcholy hôr alebo sa prejsť popri riekach a potokoch.

Pre tých, ktorí majú radšej cykloturistiku, Orava ponúka množstvo cyklotrás rôznej náročnosti. Môžete sa tu vydať na relaxačnú jazdu popri rieke alebo na náročnejší výlet do hôr. Pre milovníkov vodných športov je tu k dispozícii množstvo riek a jazier, kde môžete plávať, rybárčiť alebo sa plaviť na lodi.

Pohľad na Tatry z brehu Oravskej priehrady

Gastronómia a ubytovanie na Orave

Horná Orava je známa aj svojou vynikajúcou gastronómiou. Môžete tu ochutnať tradičné slovenské jedlá, ktoré sú pripravované podľa starých receptov. Medzi najobľúbenejšie patria bryndzové halušky, pirohy, kyslá kapustnica alebo rôzne druhy klobás a údenín.

Pokiaľ hľadáte ubytovanie, Horná Orava ponúka množstvo možností. Môžete sa ubytovať v luxusných hoteloch, útulných penziónoch alebo v súkromných apartmánoch. Pre tých, ktorí preferujú bližší kontakt s prírodou, je tu k dispozícii množstvo kempingov a chatových osád.


Medvede na Orave

Orava je domovom pre množstvo divokej zveri, vrátane medveďov. Tieto majestátne zvieratá sa tu cítia ako doma a je veľmi pravdepodobné, že ich počas svojej návštevy uvidíte. Medvede sú súčasťou ekosystému tejto oblasti a je dôležité ich rešpektovať. Ak sa vydávate na túry do hôr, je dôležité byť pripravený a vedieť, ako sa správať, ak sa stretnete s medveďom. Nikdy by ste nemali kŕmiť divoké zvieratá a mali by ste sa držať od nich na bezpečnej vzdialenosti. Po ruke je vhodné mať sprej proti medveďom, pre každý prípad. Ak sa budete správať zodpovedne, váš pobyt na Orave bude bezpečný a príjemný.

Na záver sa dá povedať, že Orava a jej chránené oblasti sú skutočným rajom pre každého, kto miluje prírodu, históriu a kultúru. Je to miesto, kde môžete zažiť nezabudnuteľné dobrodružstvo a kde si môžete vychutnať krásu a pokoj prírody. Tak neváhajte a príďte objaviť všetko, čo vám Orava ponúka.