Čo ponúka turistika v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat

Chránená krajinná oblasť Vihorlat je krásne a zaujímavé miesto na Slovensku, ktoré ponúka úchvatné prírodné scenérie a rozmanité možnosti pre turistov. Nachádza sa na východe Slovenska v Prešovskom kraji a zaujíma plochu 174 km². Svojou rozlohou patrí medzi menšie chránené oblasti, no svojou biodiverzitou a prírodnými krásami môže konkurovať aj tým najväčším.

Na turistov tu čaká množstvo príležitostí na aktívny oddych. Môžete sa tu vydať na turistické trasy rôznej náročnosti, obdivovať faunu a flóru, alebo sa len tak prechádzať a nasávať atmosféru tohto jedinečného miesta. Vihorlat je známy svojimi hustými lesmi, ktoré sú domovom pre mnoho druhov živočíchov, vrátane medveďa hnedého.


Turistické trasy a výstupy na vrcholy

V rámci chránenej oblasti sa nachádza niekoľko turistických trás, ktoré vedú cez najkrajšie časti Vihorlatu. Medzi najobľúbenejšie patrí výstup na Vihorlatský vrch Sninský kameň, ktorý dosahuje výšku 1006 metrov nad morom. Táto trasa je miernej náročnosti a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu. Na vrchole vás čaká výhľad, z ktorého môžete obdivovať panorámu celej oblasti.

Ďalšou populárnou trasou je výstup na najvyšší vrchol Vihorlatu – Vihorlat (1076 m.n.m.). Trasa je náročnejšia, ale odmenou za vynaložené úsilie je úchvatný výhľad na Vihorlatské jazero – tiež známe ako Morské oko, okolité lesy a pri dobrej viditeľnosti aj na východoslovenskú nížinu.

Prírodné krásy a zaujímavosti

Chránená krajinná oblasť Vihorlat je plná prírodných krás a zaujímavostí. Medzi tie najvýznamnejšie patrí Veľké Vihorlatské jazero – Morské oko, ktoré je jedno z najväčších prírodných jazerier na Slovensku. Jazero je obľúbeným miestom pre oddych a rekreáciu, jeho krásu dopĺňajú okolité lesy a kopce.

V oblasti sa nachádza aj niekoľko prírodných rezervácií, kde môžete obdivovať unikátnu flóru a faunu. Medzi ne patrí napríklad Národná prírodná rezervácia Morské oko, ktorá je domovom pre mnoho druhov rastlín a živočíchov. Táto rezervácia je jedným z najnavštevovanejších miest v rámci oblasti a je skutočným klenotom Vihorlatu.

Cesta dubovým lesom medzi stromami

Aktivity pre rodiny s deťmi

Vihorlat je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi. Okrem turistických trás rôznej náročnosti tu nájdete aj množstvo miest vhodných na piknik, hry a relax. Deti sa môžu vyblázniť pri vode na brehu Vihorlatského jazera, alebo sa môžete spoločne vydať na výlet do niektorej z prírodných rezervácií. V oblasti sa nachádza aj niekoľko náučných chodníkov, ktoré sú ideálnym spôsobom, ako deťom priblížiť prírodu a jej ochranu. Nýučný chodník Morské oko napríklad ponúka 8 zastávok s informačnými tabuľami o flóre a faune oblasti.


Medvede v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat

Ako sme už spomínali, chránená krajinná oblasť Vihorlat je domovom pre mnoho druhov živočíchov. Medzi nimi nájdeme aj medveďa hnedého, ktorý je najväčším dravcom žijúcim na Slovensku. Na tieto majestátne zvieratá môžete v oblasti natrafiť, aj keď pravdepodobnosť je nízka – tak či onak, je dôležité dodržiavať pravidlá správania sa v prírode, aby sme im neprekážali.

Medvede sú všeobecne plaché zvieratá a ľudí sa zvyčajne vyhýbajú. Ak sa však ocitnete v ich prítomnosti, je dôležité zostať pokojný a pomaly sa vzďaľovať. Medvede v chránenej oblasti sú prísne chránené, a preto je akékoľvek rušenie ich prirodzeného správania alebo poškodzovanie ich životného prostredia trestné. Ako určitá forma obrany pri prípadnom strete a útoku vám môže pomôcť sprej na medvede, ktorý odporúčajú odborníci nie len zo Slovenska, ale aj z Kanady a USA, kde majú s medveďmi dlhoročné skúsenosti.

Chránená krajinná oblasť Vihorlat ponúka nespočetné množstvo možností pre turistov. Či už ste nadšeným turistom, milovníkom prírody, alebo hľadáte miesto na oddych s rodinou, Vihorlat vás určite nesklame. Príďte a presvedčte sa na vlastné oči o kráse tohto jedinečného miesta.