Poznáte Národný park Pieniny? Prečítajte si viac o tomto čarovnom mieste

V severovýchodnej časti Slovenska, tam kde sa stretávajú hranice dvoch štátov – Slovenska a Poľska, sa rozprestiera jedinečný prírodný klenot – Národný park Pieniny, ľudia ho poznajú tiež pod skratkou PIENAP. S rozlohou 37,5 km2 je to najmenší národný park na Slovensku, no jeho krása a biodiverzita sú neporovnateľné. Vytvorený bol v roku 1967 a spolu so susedným poľským národným parkom Pieniny tvoria jedinečné cezhraničné chránené územie.

Národný park Pieniny je miestom, kde sa stretávajú rôzne prírodné prvky – majestátne hory, tajomné lesy, krásne lúky a divoká rieka Dunajec. Tieto prvky dohromady vytvárajú úchvatnú scenériu, ktorá každoročne láka tisíce turistov nie len zo Slovenska, ale tiež z celého sveta.


Prírodné krásy a zaujímavosti Pienin

Jednou z najznámejších a najnavštevovanejších prírodných atrakcií Národného parku Pieniny je určite tiesňava Dunajca. Táto tiesňava je vytvorená riekou Dunajec, ktorá si svoju cestu pretĺkla cez masívne vápencové skaly a vytvorila tak úchvatnú prírodnú scenériu. Plavba na pltiach po Dunajci je jedinečným zážitkom.

Ďalšou zaujímavosťou parku je vrch Tri koruny, ktorý je súčasťou Pieninského hrebeňa. Tento vrch ponúka nádherné panoramatické výhľady na okolie a je jedným z najobľúbenejších miest pre turistov. Neďaleko vrchu Tri koruny sa nachádza aj Červený kláštor, historický kláštor datovaný do 14. storočia, ktorý je dnes otvorený pre verejnosť a ponúka unikátny pohľad do histórie regiónu.

Biodiverzita v Národnom parku Pieniny

Hoci je Národný park Pieniny najmenší na Slovensku, jeho biodiverzita je obdivuhodná. Nachádza sa tu viac ako 650 druhov rastlín, z toho niekoľko je endemitmi, čo znamená, že rastú iba na tomto území. Aj fauna v parku je veľmi bohatá. Nájdeme tu viac ako 200 druhov vtákov, množstvo druhov cicavcov, plazov a obojživelníkov. Medzi najzaujímavejšie druhy patria napríklad svišť, orol skalný alebo rys ostrovid. Práve rys ostrovid je symbolom parku a je to jeden z mála miest na Slovensku, kde ho je možné vidieť v jeho prirodzenom prostredí.

Rieka Dunajec v Národnom park Pieniny

Možnosti turistiky a aktívneho oddychu

Národný park Pieniny je rajom pre milovníkov turistiky. Nachádza sa tu niekoľko desiatok kilometrov turistických chodníkov rôznych náročností, ktoré vedú cez najkrajšie časti parku. Okrem pešej turistiky je možné využiť aj cykloturistiku, v parku sa nachádzajú aj cyklotrasy.

Jednou z najobľúbenejších aktivít v parku je plavba po rieke Dunajec na tradičných drevených pltiach. Táto plavba ponúka úchvatné výhľady na tiesňavu Dunajec a je jedinečným zážitkom. Okrem toho je možné využiť aj rôzne vodné športy na rieke, ako je napríklad rafting alebo kajak.


Medvede v Národnom parku Pieniny

Hoci sa môže zdať, že Národný park Pieniny je ideálnym miestom pre život medveďa hnedého, pravdou je, že tieto majestátne zvieratá sa tu vyskytujú len veľmi zriedka. Dôvodom je predovšetkým malá rozloha parku a nedostatok dostatočne veľkých a nepretržitých lesov, ktoré by medveďom poskytovali potrebný priestor a pokoj. Napriek tomu sa však občas stane, že sa medveď v parku objaví. V takom prípade je dôležité dodržiavať pokyny správcov parku a v žiadnom prípade sa medveďa nesnažiť kŕmiť alebo sa k nemu priblížiť. Medveď hnedý je totiž veľmi silné a nevyspytateľné zviera, ktoré môže byť v prípade ohrozenia veľmi nebezpečné. Vyššiu pravdepodobnosť stretu s touto šelmou máte v oblastiach Malá Fatra a tiež v oblasti Nízkych Tatier.