Turistika a tipy v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty

Chránená krajinná oblasť (CHKO) Malé Karpaty je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších oblastí na Slovensku. Rozprestiera sa na ploche 646,1 km², čím patrí medzi jednu z najväčších chránených oblastí na Slovensku. Táto oblasť je známa svojou rozmanitou prírodou, bohatou flórou a faunou, ako aj množstvom turistických a cyklistických trás.

Malé Karpaty sú prevažne porastené listnatými lesmi, kde dominuje buk, dub a javor. V týchto lesoch môžete nájsť množstvo zaujímavých druhov rastlín a živočíchov, vrátane niektorých ohrozených a chránených druhov. Medzi najznámejšie patria napríklad zmiešané bukové lesy, ktoré sú zahrnuté do siete Natura 2000 (jeden z typov chráneného územia členskej krajiny Európskej únie).


Turistika v Malých Karpatoch

CHKO Malé Karpaty je ideálnym miestom pre turistiku. Ponúka množstvo turistických trás rôznej náročnosti, takže si tu prídu na svoje rodiny s deťmi, ale aj skúsení turisti a horolezci. Najznámejšie turistické trasy vedú na vrch Záruby, ktorý je s výškou 767 metrov najvyšším vrchom Malých Karpát, v blízkosti je tiež Bradlo, kde je umiestnená Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika.

Okrem týchto známych trás však CHKO Malé Karpaty ponúka aj množstvo menej známych, ale o to krajších trás. Medzi také patrí napríklad trasa vedúca cez údolie rieky Čierna voda, kde môžete obdivovať krásne vodopády, alebo trasa vedúca cez Hlbokú dolinu, ktorá je jednou z najkrajších a najdivokejších dolín v Malých Karpatoch.

Tipy pre turistov

Pri návšteve CHKO Malé Karpaty je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Najdôležitejšie je rešpektovať prírodu a chránené oblasti. Mimo vyznačených turistických trás sa pohybujte len v prípade, že to povolenie ochranárov dovoľuje. Nezabudnite si so sebou vždy priniesť dostatok vody a jedla, a samozrejme aj vhodnú výbavu, vrátane pevných topánok a oblečenia prispôsobeného aktuálnemu počasiu.

Okrem toho je dobré si vopred naplánovať trasu a informovať sa o aktuálnych podmienkach na trase. Niektoré trasy môžu byť v určitých ročných obdobiach ťažko prechodné alebo dokonca neprístupné. Môže sa tiež stať, že niektoré časti trás sú dočasne uzavreté kvôli ochrane prírody.


Čo vidieť v Malých Karpatoch

Okrem nádhernej prírody a krásnych výhľadov ponúkajú Malé Karpaty aj množstvo kultúrnych a historických pamiatok. Medzi najznámejšie patria napríklad hrad Červený Kameň, ktorý je jedným z najlepšie zachovaných hradov na Slovensku, alebo Driny, jediná verejnosti sprístupnená jaskyňa v Malých Karpatoch.

V Malých Karpatoch sa nachádza aj množstvo menších obcí a dedín, kde si môžete vychutnať atmosféru tradičného slovenského vidieka. Mnohé z nich ponúkajú aj možnosť ochutnať tradičné slovenské jedlá a nápoje, vrátane vín z Malokarpatského vinohradníckeho regiónu, ktorý je jedným z najznámejších vinohradníckych regiónov na Slovensku.

Život v Malých Karpatoch

Mnohí ľudia si môžu myslieť, že v Malých Karpatoch žijú len menšie živočíchy ako jeleň, srnka, líška alebo diviak. Skutočnosť je však taká, že tu žije aj niekoľko druhov väčších zvierat. Medzi tie patrí napríklad rys ostrovid, ktorý je najväčšou mačkovitou šelmou v Európe. Posledné roky sa v oblasti pohybuje a niekoľko jedincov medveďa hnedého.Zaujímavosťou je aj výskyt niektorých druhov vtákov, ktoré sú inde na Slovensku vzácne. Medzi tie patrí napríklad orol skalný, ktorý je najväčším dravým vtákom v Európe, alebo datel čierny, ktorý je jedným z najväčších datlov v Európe.

Ak sa rozhodnete navštíviť CHKO Malé Karpaty, určite nebudete sklamaní. Táto oblasť ponúka nádhernú prírodu, množstvo turistických a cyklistických trás, bohatú flóru a faunu, ako aj množstvo kultúrnych a historických pamiatok. Je to ideálne miesto pre všetkých, ktorí milujú prírodu a aktívny spôsob života.