Turistika v Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty

Chránená krajinná oblasť (CHKO) Východné Karpaty je jednou z najkrajších a najzachovalejších prírodných oblastí na Slovensku. Nachádza sa na východnom okraji Slovenska, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou, a rozprestiera sa na ploche takmer 253 štvorcových kilometrov. Táto oblasť je domovom bohatej flóry a fauny, vrátane niekoľkých druhov chránených a ohrozených živočíchov a rastlín. Pre milovníkov turistiky a prírody ponúka nekonečné možnosti na objavovanie a relax.

CHKO Východné Karpaty je charakteristická svojimi rozsiahlymi lesmi, horskými lúkami, potokmi a riekami, ktoré tvoria jedinečnú a pestrú krajinu. V oblasti sa nachádza niekoľko prírodných rezervácií a národných parkov, ktoré sú ideálnym miestom pre turistiku a iné formy aktívneho odpočinku. V blízkosti nájdete aj Národný park Poloniny.


Turistické trasy v CHKO Východné Karpaty

V oblasti Východných Karpát sa nachádza množstvo turistických chodníkov a cyklotrás, ktoré vedú cez najkrajšie a najzaujímavejšie miesta oblasti. Niektoré z nich sú náročnejšie a vyžadujú si dobrú fyzickú kondíciu a skúsenosti, zatiaľ čo iné sú vhodné aj pre menej skúsených turistov a rodiny s deťmi.

Jednou z najznámejších trás je Poloniny – najvýchodnejšia časť Slovenska, ktorá je súčasťou svetového prírodného dedičstva UNESCO. Táto trasa vedie cez nádherné horské lúky, kde môžete obdivovať jedinečné kvetinové porasty a výhľady na okolité hory a doliny. Trasa je stredne náročná a je vhodná pre turistov so strednou fyzickou kondíciou.

Ďalšou populárnou trasou je Stužica – Bukovské vrchy, ktorá vedie cez jednu z najväčších a najzachovalejších bukových pralesov v Európe. Trasa je náročnejšia a je vhodná pre skúsenejších turistov. Počas túry môžete obdivovať majestátne buky, ktorých vek sa niekedy odhaduje na viac ako 400 rokov.

Flóra a fauna Východných Karpát

Východné Karpaty sú domovom bohatej a rozmanitej fauny a flóry. V oblasti sa nachádza viac ako 1 000 druhov rastlín, vrátane niekoľkých druhov orchideí a iných chránených a ohrozených rastlín. V lesoch a na lúkach môžete obdivovať rôzne druhy kvetov, vrátane vzácnych a endemických druhov, ktoré sa vyskytujú iba v tejto oblasti.

Fauna Východných Karpát je rovnako rozmanitá a zaujímavá. V lesoch žije množstvo druhov divokej zveri, vrátane jeleňa, srnca obyčajného, diviaka a líšky. V riekach a potokoch sa vyskytuje niekoľko druhov rýb, vrátane pstruha potôčneho a lipňa podhorného. V oblasti žijú aj rôzne druhy vtákov, vrátane niekoľkých druhov dravcov.

Medvede v CHKO Východné Karpaty

Východné Karpaty sú známe aj svojimi obyvateľmi – medveďmi hnedými, ktorí sú jednými z najväčších a najmohutnejších zástupcov slovenskej fauny. Tieto majestátne zvieratá sú symbolom divokej a nedotknutej prírody Východných Karpát. Medvede hnedé sú chránené zákonmi Slovenskej republiky. Napriek tomu, že sú plaché a obyčajne sa ľuďom vyhýbajú, je možné ich stretnúť pri turistike v odľahlejších častiach oblasti. Preto je dôležité dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá, ako je napríklad nepribližovať sa k medveďom príliš blízko, nepokúšať sa ich kŕmiť a rešpektovať ich prírodné prostredie. Pre každý prípad sa môžete vybaviť napr. paprikovým sprejom proti medveďom.

Na záver

Chránená krajinná oblasť Východné Karpaty je skutočným rajom pre milovníkov prírody a turistiky. Ponúka nespočetné možnosti na objavovanie a relax v nádhernej a nedotknutej prírode. Či už ste skúsený turista alebo len začiatočník, určite tu nájdete niečo pre seba. A kto vie, možno sa vám počas vašej túry podarí stretnúť aj niektorého z obyvateľov týchto lesov.