Aktualizácia k útoku medveďa neďaleko Nedožery-Brezany na lesného pracovníka

V piatok sa zásahový tím pre medveďa hnedého vybral do lesov nad obcou Nedožery-Brezany, kde došlo k útoku na pracovníka Lesov SR. Pri hľadaní stôp po medveďovi našli nielen trus, ale aj brloh. Pôvodne sa spomínal útok asi 180kg medvedieho samca, šlo však o približne 120 kilovú medvedicu s mláďatami, ktorá chránila svoje potomstvo pred skupinou lesných robotníkov v blízkosti brlohu, pretože cítila nebezpečenstvo pre svoje mláďatá.

Zástupcovia tímu zistili, že útok sa odohral približne 50 metrov od brlohu, kde si medvedica bránila svoje potomstvo. Brloh medvedice sa pritom nachádza približne 8 až 10 kilometrov od obce Nedožery-Brezany. Zásahový tím tiež potvrdil, že sa nejednalo o toho istého medveďa, ktorý napadol muža v blízkej obci Tužina pred týždňom. Tentoraz to bola medvedica s dvoma mláďatami.


Pôvodný článok:
Na hornej Nitre došlo k ďalšiemu útoku medveďa na 55-ročného hospodára, pracovníka Lesov SR, ktorý sa venoval vysádzaniu stromov v katastri obce Nedožery Brezany v Ostrej doline, v okrese Prievidza. Celý článok >

V oblasti sa pritom nachádza viacero medveďov, podľa lesníkov ich žije na území 500 hektárov približne 5 až 8. Po začatí medvedej ruje, ktorá trvá do júla, sa môžu objaviť aj ďalšie z okolitých pohorí, ktoré sem prídu hľadať samice za účelom párenia.

Podľa člena zásahového tímu je koniec marca a začiatok apríla obdobím, kedy medvedice vyvádzajú z brlohov mláďatá a takéto situácie sú častejšie.