Útok medveďa v Ostrej Doline, územie obce Nedožery-Brezany

Na hornej Nitre došlo k ďalšiemu útoku medveďa na 55-ročného hospodára, pracovníka Lesov SR, ktorý sa venoval vysádzaniu stromov v katastri obce Nedožery Brezany v Ostrej doline, v okrese Prievidza. Muž bol prevezený do nemocnice a momentálne sa nachádza mimo ohrozenia života. Trenčianska krajská polícia dostala oznámenie okolo druhej hodine popoludní.

Aktualizácia k článku:
V piatok sa zásahový tím pre medveďa hnedého vybral do lesov nad obcou Nedožery-Brezany, kde došlo k útoku na pracovníka Lesov SR. Pri hľadaní stôp po medveďovi našli nielen trus, ale aj brloh. Celý článok >


Medveď hnedý, ktorý vážil približne 180 kilogramov mal zaútočiť na pracovníka lesov odzadu a pohrýzol ho do pravého ramena a pravého boku. Medzičasom bol vyrozumený aj Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Policajti kontaktovali aj miestnu samosprávu a vyzvali občanov, aby boli pri pohybe v prírode opatrní, nakoľko sa už jedná o druhý útok medveďa na človeka za posledný týždeň – minulý útok sa stal v lokalite vzdialenej zhruba 9 kilometrov vzdušnou čiarou. Nevylučuje sa, že mohlo ísť o rovnakú šelmu. Od apríla začína medvedia ruja, ktorá trvá zvyčajne do júla. Medvede vyhľadávajú medvedice, sú aktívnejšie a aj keď sa snažia človeku vyhnúť, napriek tomu môže dôjsť k nežiadúcemu stretu.

Podobný prípad sa stal len nedávno aj v katastri obce Tužina. Medveď napadol v Rysej doline 38-ročného muža počas prechádzky s kamarátom. Policajti ľudí vyzývajú k opatrnosti a v prípade potreby môžu kontaktovať políciu na čísle 158.