Medveď medzi Nitrou a Topoľčanmi

V oblasti pohoria Tribeč vo Fatransko-tatranskej oblasti na západe Slovenska poľovníci a ochranári zaznamenali výskyt medveďa, našej najväčšej šelmy. Zazreli ho medzi Nitrou a Topoľčanmi, okolité obce v blízkosti varujú obyvateľov, ale aj turistov. V Kovarciach sa medveď zjavil blízko turistického chodníka, obyčajne sa však zdržuje vzdialenejšie od týchto miest.

Poľovnícke fotopasce ho zachytili už na viacerých miestach a ľudia hlásia prítomnosť medveďa medzi obcami Súlovce, Oponice, Kovarce a Krnča. Avšak, nie je vylúčené, že sa tam nachádza aj viacero iných šeliem. V tejto oblasti je niekoľko turistických chodníkov aj zrúcanina hradu, preto obyvateľom obcí bolo odporúčané byť obozretní a turistom, ktorí navštevujú tieto miesta, aby boli opatrní.


Na západe Slovenska sa medvede zvyčajne nevyskytujú až tak často, no v posledných piatich rokoch ich prítomnosť zaznamenávajú čoraz častejšie. Toto môže súvisieť s medveďou rujou, ktorá sa v tomto období koná a potrvá až do konca júla.

Ak chcete navštíviť tieto oblasti, je dôležité byť opatrný najmä v noci, skoro ráno alebo neskoro večer a v neprehľadnom teréne. Prekvapiť medveďa v bezprostrednej blízkosti, ktorý o vás nevie, môže byť mimoriadne nebezpečné, preto je dôležité byť ostražitý a dodržiavať pravidlá pohybu v prírode a v oblastiach, kde je možný stret s medveďom.

Ako posledná možnosť obrany môže poslúžiť sprej na medvede, ktorý podľa zahraničnej štúdie značne zvyšuje šance na odvrátenie útoku, dokonca uvádzajú vyššiu úspešnosť ako strelná zbraň. K použitiu strelnej zbrane došlo aj v prípade z 1. mája, kde poľovník vystrelil na medveďa pri snahe zachrániť kamaráta – šelma sa však po výstrele obrátila a zaútočila aj na neho.