Medveď pri obci Látky neďaleko Detvy

Vodičovi osobného vozidla sa v sobotu 9. decembra podarilo v nočných hodinách zachytiť na kameru medveďa, ktorý sa pohyboval po ceste pri obci Látky v Banskobystrickom kraji v blízkosti ľudských obydlí. Video uverejnil Michal U. vo facebookovej skupine Dopravný Servis Podpoľanie (okr. ZV, DT, KA, LC)

Video: Facebook Dopravný Servis Podpoľanie (okr. ZV, DT, KA, LC)


Na prípad upozornila tiež Organizácia pre ochranu životného prostredia Ursia. Medvede nespia, lebo nemusia. V okolí ľudským obydlí majú aj počas zimy dostatok potravy, v blízkosti ktorých sa z toho dôvodu zdržiavajú.

Hibernácia medveďa hnedého začína zvyčajne niekedy v novembri a trvá až do marca alebo apríla, v závislosti od podmienok. Zimný spánok medveďa hnedého v Európe teda trvá približne 5 až 7 mesiacov a jeho telo využíva nahromadené tukové zásoby ako zdroj energie. Jeho telesná teplota sa však výrazne neznižuje, napriek ich pasivite nestrácajú svalovú hmotu a ani inak nezoslabnú. Medveď sa aj počas zimného spánku dokáže rýchlo „prebudiť“ a byť veľmi rýchlo pripravený brániť sa v prípade potreby. Posledné roky sa však aj tento stav mení, keďže zimy sú miernejšie a potravu nachádzajú aj v tomto období. Preto je nezriedka možné túto šelmu zazrieť aj v zimných mesiacoch – k prvémú útoku medveďa v roku 2023 došlo rovnako v zimnom období koncom januára. Viac informácií môžete nájsť v článku Viete, ako sa medvede pripravujú na zimný spánok a kedy sú najaktívnejšie?