Medveď pri obci Mučín na južnom Slovensku

Obec Mučín, ktorá leží na južnom Slovensku neďaleko hraníc s Maďarskom upozornila na obecnej stránke na sociálnej sieti, že v okolí obce bol spozorovaný medveď. Obyvateľov, návštevníkov a turistov žiadajú o zvýšenú opatrnosť pri pohybe v okolitých oblastiach. Obec Mučín sa nachádza v okrese Lučenec v Banskobystrickom kraji.

Neďaleko obce sa nachádza Mučínska jaskyňa, ktorá je prírodná pamiatka v správe príspevkovej organizácie Správa slovenských jaskýň. Jaskyňa je obľúbeným výletným miestom najmä pre domácich a vedie k nej nenáročná, 3 kilometre dlhá lesná cesta z obce Mučín. V oblasti je vybudovaný aj krátky náučný chodník.


Primátor Detvy chce regulovaný odstrel medveďov

Medvede sa na južnom Slovensku vyskytujú len zriedkavo, v severnejších oblastiach Banskobystrického kraja však obyvatelia vyjadrujú svoje obavy, najmä v okolí Detvy – primátor sa obrátil na ministra životného prostredia Milana Chrenka so žiadosťou o povolenie regulovaného odstrelu medveďov, ktorých výskyt sa v okolí Poľany výrazne zvýšil.

Posledné mesiace sa medvede pohybovali priamo v uliciach Detvy a okolia, ako je možné vidieť na videu v článku Medveď v Kostolnej na ulici. Medveď vošiel aj priamo do dvora z hlavnej cesty – duchaprítomnému dôchodcovi sa ho podarilo odplašiť. Predošlé dni pred týmto incidentom videli medveďa aj pri rodinných domoch a tiež na záhrade pri domoch, kde medveďovi neprekážal ani hluk kosačiek. Aktuality z okolia Detvy, vrátane videí nájdete v kategórii Medvede v Banskobystrickom kraji.