Medveď v areáli centra sociálnych služieb Nitrianske Pravno

V areáli centra sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne (okres Prievidza) bol zaznamenaný neobvyklý incident, keďže sa tam objavil medveď. Klienti centra majú voľný pohyb, čo znamená, že situácia mohla byť veľmi nebezpečná.

Celý prípad sa odohral o piatej ráno, keď pracovníčka zariadenia prišla do práce a otvorila bránu. Z jej slov vyplýva, že jej pes sa začal správať zvláštne a začal štekať. Keď sa na miesto pozrela, videla tam medveďa, ktorý sa pohyboval priamo v areáli centra sociálnych služieb.


Keď pes začal štekať ešte hlasnejšie, medveď odišiel. Žena sa následne spamätala zo šoku a uvedomila si, aké nebezpečné by to mohlo byť, ak by nemala psa a išla by priamo oproti medveďovi.

Ďalšie incidenty v neďalekých miestach

Podobné prípady zaznamenali aj v iných oblastiach len pár kilometrov od Nitrianskeho Pravna. Minulý mesiac sme informovali o útoku medvedice na lesného pracovníka neďaleko obce Nedožery-Brezany, ktorého šelma napadla podľa slov zásahového tímu asi 50 metrov od brlohu. Obec Nedožery-Brezany je od Nitrianskeho Pravna vzdialená približne 6 kilometrov.

Útok medveďa neďaleko obce Tužina na 38 ročného muža sa tiež odohral minulý mesiac v marci. Tužina sa nachádza od Nitrianskeho Pravna asi 3 kilometre.

Nedávno tiež videli medveďa v obci Sielnica, kde sa pohyboval okolo 6 hodiny ráno priamo pri domoch. Tieto prípady poukazujú na to, že medvede sa stále viac približujú k ľudským obydliam a v čase ruje môžu byť stretnutia človeka s medveďmi stále častejšie. Preto sa odporúča pri pohybe prírodou včas upozorniť na svoju prítomnosť, či už rozhovorom, pískaním alebo zvončekom na medvede.