Medvedica s troma mláďatami pri Sučanoch

V okolí obce Sučany, ktorá sa nachádza v Žilinskom kraji neďaleko mesta Martin sa jeho obyvateľom podarilo na video zachytiť skupinu medveďov, ktorá sa pohybovala v blízkosti cesty a následne prešli popred auto. Medvedicu spolu s troma mláďatami zaznamenali 31. augusta neďaleko Záhradkárskej osady Sučany – Biele Brehy v blízkosti jazera Ontário za vodnou elektrárňou, ktorá je od obývanej časti Sučian vzdialená necelý kilometer – oblasť sa tiež nachádza medzi viacerými obcami ako Turčianske Kľačany, Sučany a Vrútky. Pri prechádzkach v okolitých lesoch je preto vhodné zvýšiť ostražitosť, najmä v ranných a večerných hodinách.

Video: Facebook Martin S.


V okolí obce pritom nejde o ojedinelý prípad, oblasť je dobre známa aj Zásahovému tímu, ktorému medvede v záhradách obyvatelia Sučian nahlasujú takmer pravidelne. Podľa miestnych trvajú problémy už takmer 4 roky. Začiatkom augusta medveď prekonal oplotenie miestneho hospodárstva a odniesol 29 moriek, sliepky, perličky, škody tiež spôsobil na susednej záhrade, kde skántril 11 sliepok a kohúta – viac informácií o tomto prípade nájdete v článku Medveď zničil v Sučanoch viaceré hospodárstva.

V polovici júla došlo v oblasti okolo Sučian k zastreleniu medvedice, ktorá prekvapila muža pri prechádzke v blízkom lese – ten medvedicu zastrelil legálne držanou zbraňou, fotografie a viac informácií môžete nájsť v tomto článku z 15. júla.

Viac aktualít o medveďoch nájdete na našom blogu alebo na interaktívnej mape výskytu medveďa, ktorá vám poskytne lepší prehľad o lokalitách, v ktorých najčastejšie upozorňovali na prítomnosť medveďa v blízkosti obcí na Slovensku.