Poľovník v sebaobrane vystrelil na medvedicu pri obci Kováčová

V Zvernici Bieň, ktorá slúži ako účelové zariadenie pre študijné potreby Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, došlo k stretu medvedice s poľovným referentom v utorok 11. apríla. Poľovný referent dopĺňal krmivo, keď si všimol medvedicu s mláďaťom vo vzdialenosti 30-40 metrov, ktorá sa rozbehla na neho. Referent sa rozhodol použiť zbraň a vystrelil, čím zasiahol medvedicu, ktorá sa podľa ochranárov otočila a utekala do porastu.

Znaky na mieste svedčia o pobytových znakoch medveďa, ale znaky poranenia medveďa sa nenašli. Zvernica Bieň sa nachádza v prirodzenom prostredí výskytu veľkých šeliem, ako sú vlk, rys. Medveďov do oblasti lákajú najmä bukvice, žalude a iné krmivo určené pre zvieratá v tejto oblasti.


Situáciu v zvernici budú ďalej monitorovať členovia zásahového tímu v spolupráci so zamestnancami zvernice. Medvede v tejto lokalite pravdepodobne nebudú schádzať do obce, tvrdia ochranári.

Medveď sa však objavil v neďalekej obci Sielnica


Napriek informáciám ochranárov, že medveď pravdepodobne nebude schádzať do obce, sa stal presný opak. Medveď v Sielnici sa objavil len pár dní po incidente. Celý článok >

Je dobré mať na pamäti, že strety medveďa s človekom sú vzácne a medveď je obvykle viac vystrašený ako agresívny. Avšak, v prípade stretnutia s medveďom, je dôležité zostať pokojný a postupovať opatrne. Mnoho odborníkov odporúča použitie sprej na medvede, ktorý je štatisticky účinnejší ako zbraň v prípade stretnutia s medveďom – samozrejme, záleží na mnoho faktoroch. Výsledky štúdie, kde preberali účinnosť strelnej zbrane vs. sprej na medveďa, však dávajú navrch práve spreju.