Stret s medveďom v obci Liptovský Ondrej, zranenia nohy utrpela žena pri úteku

V obci Liptovský Ondrej, ktorá sa nachádza v okrese Liptovský Mikuláš došlo 12. augusta k blízkemu stretu obyvateľky obce a medvedice spolu s jej mláďaťom, podľa dostupných informácií však nedošlo k priamemu útoku. O incidente bol dnes 13. augusta informovaný Zásahový tím ŠOP SR, ktorý kontaktoval syn zranenej ženy, avšak až približne 24 hodín po incidente. Zásahový tím už v minulosti pripomínal, že v prípade výskytu medveďa je vhodné ich kontaktovať čo najskôr.

Členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého vyrazia do obce, aby situáciu preverili a zistili, či sa šelma stále pohybuje v okolí a či predstavuje ďalšiu hrozbu pre obyvateľov okolitých obcí. K stretu malo dôjsť v obývanej časti obce Liptovský Ondrej v ranných hodinách, žena utrpela poranenia nohy pri úteku z miesta. Medveďa sa podľa informácií podarilo odplašiť krikom pohotovej susedy. „Mláďa medveďa utekalo hore cestou. Suseda išla tuto popri našej garáži a za ňou medvedica. Potom sa tam potkla, spadla, tak ja som začala tlieskať, kričať. Popri nej sa nejako asi otočila a išla za mláďaťom.“


„Prekvapilo ma to. Viete, zrazu pred sebou vidíte medvedicu. No úplná hrôza, nikdy som si nemyslela, že by sa mi niečo také mohlo stať. Darmo človeku predtým povedia, že by si mal ľahnúť, alebo čo. V tom momente robíte, čo sa dá. Kričala som, možno ma to aj zachránilo, aj ten pád ma možno zachránil“ – vyjadrenie obyvateľky obce, ktorá sa zranila pri úteku pred medvedicou.

Na zvýšený výskyt medveďa upozorňovala obec Liptovský Ondrej a susedné Jakubovany aj v apríli tohto roka, šelmu videli v lokalite Borová hora – Nemová. V blízkych lokalitách videli medveďa aj v okolí obce Vavrišovo neďaleko chatiek, o pár dní neskôr, 18. júla našli na diaľnici pri Vavrišove smerom na Liptovský Mikuláš 3 zrazené medvede – medvedicu spolu s mláďatami.

V blízkej lokalite došlo 15. júla aj k útoku medveďa na človeka, incident sa odohral v oblasti okolo Liptovského Hrádku v ranných hodinách, medveď zaútočil na 58 ročného muža a spôsobil mu viaceré zranenia ramena a otvorenú ranu predkolenia. Viac informácií o tomto prípade nájdete v článku Útok medveďa v lokalite Maša-Červený kút pri Liptovskom Hrádku.