Upozornenie na medveďa v okolí mesta Strážske a obce Staré

Mesto Strážske, ktoré sa nachádza v Košickom kraji v okrese Michalovce, upozorňuje na výskyt medveďa v katastri. Medveďa zachytila fotopasca v piatok 24. mája v nočných hodinách, šelma sa pohybovala v lese nad časťou Krivošťany smerom na obec Staré. Obyvateľov a návštevníkov v tejto súvislosti žiadajú o zvýšenie opatrnosti pri pohybe v okolitej prírode, najmä v ranných a večerných hodinách. Stopy medveďa boli nájdené aj v okolí studničky Belovarka.

Aktuálne stále prebieha ruja, počas ktorej je aktivita medveďov vyššia a môžu sa zdržiavať aj v lokalitách, kde sa zvyčajne nevyskytujú. V okolí mesta sa nachádza viacero turistických trás a tiež hrad Jasenov, ktorý patrí k vyhľadávanej lokalite ako pre miestnych, tak aj turistov z okolia. Na výskyt medveďa v tejto oblasti upozornilo PZ Javorina Oreské.


Medveď v okolí mesta Strážske na východe Slovenska

Foto: Mesto Strážske

Z lokality pritom nejde za posledné obdobie o prvé upozornenie, fotopasca tento týždeň zachytila medveďa aj v okolí susednej obce Oreské v lokalite Kačarky – Ženčaková vinica. Odhadovaná hmotnosť jedinca je do 200 kilogramov, fotografiu môžete nájsť v tomto článku. Mladý jedinec medveďa sa opakovane pohyboval aj v okolí obce Porúbka neďaleko Zempínskej Šíravy, približne 200 metrov od rodinných domov.

Na ďalšieho medveďa v okolí Michaloviec a Zemplínskej Šíravy upozornila Polícia začiatkom mája, šelma sa pohybovala medzi mäsokombinátom za Michalovcami smerom na obec Zalužice. Lepší prehľad o lokalitách vám poskytne mapa hlásení výskytu medveďa, na ktorej nájdete zaznamenané upozornenia od obcí a miest Slovenska. Aktuálne informácie a upozornenia nájdete naďalej na našom blogu v kategórii Medvede na Slovensku.