Upozornenie na medvede v Stankovanoch a v susednej obci Ľubochňa

V obci Stankovany v Žilinskom kraji vydali upozornenie pre výskyt medveďa hnedého a vyzvali občanov k väčšej opatrnosti a ostražitosti pri pohybe najmä v okrajových častiach obce. V spomínanej oblasti sa nachádza známe prírodné jazierko Zlá voda, ktoré je obľúbené u domácich aj turistov vďaka minerálnej vode. Miestni dobrovoľníci nedávno vykonali opravy na jazierku, aby bolo pripravené na letnú turistickú sezónu.

Viacerí obyvatelia zbadali medveďa v lokalitách Rojkov, Repiská, Laz a Zlá voda. Obec Stankovany informovala o výskyte medveďa hnedého na svojom území v piatok 9. júna. Medveďa videli v okrajovej časti obce, ale aj v blízkosti domov.


S podobným problémom s medveďmi sa stretáva aj susedná obec Ľubochňa, ktorá je od Stankovian vzdialená len 3 kilometre. Medvede sa tam pohybujú aj v blízkosti záhrad, niektoré dokonca poškodili a poničili včelstvá. Situáciu momentálne rieši Zásahový tím pre medveďa hnedého Sever, na ktorý občania môžu obrátiť na telefónnom čísle +421 903 201 978.

V Žilinskom kraji nejde tohto roku o ojedinelý prípad, medvede v Ružomberku vyčíňali na miestom cintoríne, tieto jedince sa zásahový tím rozhodol usmrtiť, keďže podľa ich slov medvede stratili plachosť a opakovane sa vracajú na tieto miesta. Stankovany a Ľubochňa sú od Ružomberka vzdialené približne 12 kilometrov vzdušnou čiarou. Aktuality o medveďoch z tohto kraja nájdete v kategórii Medvede v Žilinskom kraji.