V katastri obce Poniky zastrelili medvedicu a jej tri mláďatá

Ochranári zo Štátnej ochrany prírody SR informovali o zastrelení viacerých jedincov medveďa hnedého, ktoré sa opakovane pohybovali v blízkosti ľudských obydlí a často krát aj priamo v intraviláne. K odstrelu medvedice došlo v stredu 5. júna v katastrálnom území obce Poniky, ktorá sa nachádza v Banskobystrickom kraji.

Ako ďalej informovali, problémová medvedica predstavovala ohrozenie zdravia obyvateľov obce a dlhodobo spôsobovala škody na majetku miestnych obyvateľov. V tomto prípade sa jednalo o sedem ročnú samicu medveďa s hmotnosťou 87 kilogramov, spoločne s ňou boli eliminované aj jej tri mláďatá.


Podľa starostky sa v okolí obce pohybuje viacero medveďov, od obyvateľov v súčasnosti evidujú 36 podnetov o pohybe šeliem blízko intravilánu. „Dokonca vchádzala aj do zastavaného územia obce. Obchádzala miestnu farmu, kde sa nepretržite zdržiavala“, uviedla starostka. Pri rodinných domov sa jedince pohybovali aj začiatkom apríla, kedy sa ich obyvateľovi podarilo zachytiť na fotografiu.

Medvede na ceste v hornej časti Ponickej huty pri obci Poniky

Foto: Facebook Slavomír L.

Ochranári v poslednom čase odstránili problémové medvede aj v obci Očová a v okrese Zvolen, o celkovom počte zastrelených medveďov vrátane detailnejších informácií bude ŠOP SR informovať v najbližšom období. K odstrelu medvedice s mláďatami došlo koncom mája aj pri obci Sučany, viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Aktuálne informácie nájdete aj naďalej na našom blogu v kategórii Medvede na Slovensku, lepší prehľad o udalostiach a hláseniach o výskyte medveďov vám poskytne naša pravidelne aktualizovaná mapa, na ktorej nájdete zaznamenané udalosti aj z roku 2023.