Člen Zásahového tímu o sprejoch na medvede … alebo proti medveďom

Michal Haring, vedúci severného Zásahového tímu pre medveďa hnedého o tom, ako účinne použiť sprej na medvede na odplašenie týchto zvierat. V súčasnosti sme v najrizikovejšom období stretu s medveďmi kvôli obdobiu medvedej ruje, kedy je možné medvedice s mláďatami stretúť častejšie, a to aj blízkosti ľudí a na miestach, kde ich poväčšine nevidieť.

Haring tvrdí, že medvedí sprej je jednou z najúčinnejších metód odplašenia medveďa. Jeho tvrdenie je podložené vlastnými skúsenosťami, ako aj štúdiami z Ameriky, ktoré uvádzajú, že sprej úspešne odvrátil útok medveďa na človeka v 92 percentách prípadov (v prípade medveďa hnedého) – Odkaz na štúdiu. Existuje množstvo diskusií o účinnosti medvedieho spreja, Haring sám tvrdí, že už vystriekal desiatky sprejov na medvede, keďže sa často stretávajú s týmito šelmami na veľmi blízke vzdialenosti. Poukazuje tiež na to, že v stresovej situácii je sprej na medvede účinnejší ako strelná zbraň, pretože výber a nabíjanie zbrane, ako aj samotný výstrel, by mohli ešte viac rozdráždiť medveďa, čím by situáciu zhoršili.


Čo obsahuje sprej na medvede

Čo sa týka samotného spreju, obsahuje stlačený aerosól s koncentráciou kapsaicínu alebo iných účinných látok. Pri použití sprej vystrekne kapsaicínový mrak na vzdialenosť päť až desať metrov. Medveď má veľmi citlivý čuch, takže sprej okamžite podráždi jeho oči a spôsobí opuch slizníc. V dôsledku toho medveď stráca schopnosť útočiť a zväčša utečie preč do lesa.

Správne použitie spreja je kľúčové. Sprej by nemal byť uložený v ruksaku, pretože by bol v prípade potreby nedostupný. Namiesto toho by mal byť sprej pripnutý na ruksaku, v puzdre na opasku nohavíc alebo na úrovni pása. Je dôležité mať sprej vždy pri sebe a hlavne ho mať vždy po ruke.

Pri správnom použití stačí odstrániť poistku a sprej je pripravený na použitie. Treba ho nasmerovať tryskou na medveďa, stlačiť spúšť a uvoľní sa aerosól smerujúci k medveďovi. Ak je medveď zasiahnutý, stratí schopnosť konať do jednej až dvoch sekúnd. Záleží samozrejme aj na type spreja a jeho kvalite. Medzi veľmi účinné a rokmi overené patria spreje na medvede Sabre, cenovo sú však menej dostupné ako iné značky, ktoré u nás môžete zakúpiť. Pozrieť si tiež môžete porovnanie sprejov proti medveďom, kde nájdete spreje na medvede dostupné na Slovensku spolu so základnými parametrami.

V stresovej situácii ľudia často nedodržiavajú inštrukcie. Napriek tomu, že sa odporúča nekričať a neutekať, väčšina ľudí to predsa len robí. Haring však tvrdí, že ak majú ľudia sprej pri sebe, ktorý je momentálne najúčinnejším prostriedkom na odvrátenie útoku alebo odplašenie medveďa z blízkosti, mali by ho skutočne použiť. Okrem psychologickej výhody, že majú niečo na obranu, je použitie spreju veľmi jednoduché. Ak je medveď viditeľne zaujatý o osobu a prípadne sa blíži s nejakou rýchlosťou zo vzdialenosti 30 metrov, odporúča sa sprej použiť.

Na našej stránke nájdete katalóg sprejov na medvede, ktoré majú slovenský predajcovia vo svojej ponuke a je možné si ich objednať pohodlne z domova. Ak vás zaujíma aké typy je možné zakúpiť, koľko stojí sprej na medvede a kde ich kúpiť, tieto informácie nájdete na hlavnej stránke. Nájdete tam aj spreje na medvede vyrobené na Slovensku. Všetky spreje sú určené sú pre osoby staršie ako 18 rokov.