Medveď na cintoríne vo Vlkolínci a Bielom Potoku

Po tom, čo medvede vyčíňali na ružomberskom cintoríne, kde narátali viac ako 200 rozbitých svietnikov, sa nedávno tiež objavili na cintoríne vo Vlkolínci a najnovšie aj na cintoríne v mestskej časti Biely Potok pri Ružomberku. Túto informáciu zverejnil na sociálnej sieti poslanec Vojtech Macko, zastupujúci túto mestskú časť. Na základe dôkazov, ako je poškodené oplotenie a vyžraté sviečky, vyzýva obyvateľov, aby boli opatrní.

Zásahový tím stále pokračuje v monitorovaní situácie a medveďov na mestskom cintoríne v Ružomberku a zjavne sa im podarilo vyplašiť medvedicu s mláďatami, pretože sa na cintorín už nevracajú, aspoň zatiaľ nie. Avšak stále sa tam pohybujú ďalšie dva jedince medveďa hnedého. Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR, informovala, že na hlavnom mestskom cintoríne budú pokračovať s odchytom problémového medveďa. „V utorok 20. júna bude spustené odchytové zariadenie. „Očakávame, že do konca týždňa budeme mať problémového jedinca odchyteného a následne bude vylúčený z populácie formou eutanázie.“ vysvetlila.


Jedného z medveďov v Ružomberku už usmrtili

V noci 14. júna sa zásahovému tímu podarilo na ružomberskom cintoríne odchytiť štvorročného samca s hmotnosťou 107 kilogramov, ktorý bol následne za asistencie veterinárov usmrtený. Viac o tomto prípade nájdete v článku Odchytili a usmrtili medveďa, ktorý vyčíňal na cintoríne v Ružomberku.

Obdobne dopadol aj medveď z Kľačna, ktorý opakovane spôsoboval škody na hospodárstvach. V tomto prípade šlo o 6 ročnú samicu s hmotnosťou do 100 kilogramov, ktorú zásahový tím dlhšie sledoval a monitoroval jej pohyb.

Tento rok sa medvede tiež objavili na cintoríne v Tajove pri Banskej Bystrici, no po plašení členmi zásahového tímu sa už nevrátili, uviedla komunikačná manažérka. ŠOP zaznamenala hlásený výskyt medveďov aj v okrese Ružomberok, konkrétne v mestskej časti Satelity a v záhradkárskej oblasti Janova.