Medveď v Poľsku opakovane videný v obci Wołkowyja a priľahlých obciach

V susednom Poľsku majú s medveďmi, rovnako ako u nás, nie často príjemné skúsenosti. V obci Wołkowyja (20km vzdušnou čiarou od hraníc Slovenska) a okolitých obciach sa obyvatelia už nejaký čas obávajú o svoju bezpečnosť kvôli mladému medveďovi, ktorý sa túla po dedinách, vniká na pozemky, kde požiera hydinu a králiky. Vo štvrtok 27. 4. sa asi trojročný medveď objavil na cintoríne, kde sa prechádzal od hrobu k hrobu.

Svedkom tohto stretnutia bol pán Grzegoez D. Je to medveď, ktorý pre obyvateľom už dlhší čas predstavuje problém. Túla sa medzi niekoľkými obcami – medzi Bereżnicou, Wołkowyjou, Górzankou a Bukowcom. Ničí kurníky, včelie úle a neprejavuje strach pred človekom. Obyvatelia sa snažia niečo podniknúť, aby ho vyhnali, ale tieto kroky sú zbytočné.


Ľudia sú touto skutočnosťou vystrašení a boja sa o svoju bezpečnosť, najmä o bezpečnosť svojich detí. Mnohí z nich si uvedomujú a majú strach, pretože nevedia, kedy sa medveď môže znova objaviť.

Medveď v slovenských obciach

Niektoré slovenské obce majú tiež s medveďmi svoje skúsenosti. Len nedávno upozornili obyvatelia na prítomnosť medveďa v obci Selce v okrese Banská Bystrica, ktorý sa do dediny opakovane vrátil. Obyvateľka medveďa natočila na video, ktoré nájdete v článku.

Medveď v Nitrianskom Pravne zas prekvapil pracovníčku, ktorá prišla do práce o 5. hodine ráno. V areáli sociálnych služieb jej pes pri otváraní brány začal štekať a správať sa zvláštne. Keď sa na miesto pozrela, videla medveda, ktorý sa pohyboval priamo v areáli centra.

V polovici apríla, priamo v blízkosti domov, sa prechádzal medveď v Sielnici, okres Zvolen, ktorého obyvatelia zazreli asi o 6. hodine ráno. Neďaleko tejto obce došlo aj k incidentu, kedy poľovník postrelil medvedicu v Zvernici Bieň.