Medvedica so štyrmi mláďatami pri obci Dúbravy neďaleko Detvy

Na sociálnej sieti sa objavilo ďalšie video, ktoré zachytáva skupinu medveďov blízko obývaných časti obce, tentokrát v katastri obce Dúbravy pri časti Hradná. Obec leží v Banskobystrickom kraji v okrese Detva. Medvedicu spolu s jej štyrmi mláďatami sa podarilo na video zachytiť vodičovi osobného auta 11. októbra na ceste pred obcou. Skupina medveďov sa pohybovala po poli, kde bola ešte nedávno kukurica a v oblasti pravdepodobne nachádzali dostatok potravy.

Obec sa nachádza medzi Očovou a Detvou, kde problémy s medveďmi riešia už dlhodobo – medvedicu so štyrmi mláďatami sa podarilo obyvateľom zachytiť na video aj začiatkom septembra, viac informácií a video rodinky medveďov nájdete v tomto článku – nie je známe, či ide o rovnakých jedincov, dá sa to však predpokladať vzhľadom na raritný počet mláďať.


Video: Facebook / Anna S.

Zásahový tím ŠOP SR eviduje v tejto oblasti viacero hlásení o problémových jedincoch – v septembri usmrtili medveďa v Kalinovci pri Očovej, šelma opakovane navštevovala obývané oblasti aj v denných hodinách, nereagovala na plašenie svetlom a zvukom. V tomto prípade sa jednalo o trojročného samca s hmotnosťou 80 kilogramov. Zásahový tím bol v septembri privolaný aj k obci Čerín, ktorá sa od Očovej nachádza približne 6 kilometrov – v katastrálnom území obce Čerín našli zastreleného medveďa.

Oblasť Poľany a jej okolia patrí medzi územia s trvalým výskytom medveďa, potvrdilo to aj posledné sčítanie pod záštitou obvodných poľovníckych komôr – na rovnakom území napočítali o viac ako 100 jedincov v porovnaní z rokom 2022. Detailnejšie informácie o poslednom sčítaní medveďov na Poľane nájdete v článku Koľko medveďov žije na Poľane podľa najnovšieho sčítania?.

Ďalšie aktuality o medveďoch nájdete na našom blogu alebo na interaktívnej mape výskytu medveďa, ktorá vám poskytne lepší prehľad o lokalitách, v ktorých najčastejšie upozorňovali na prítomnosť medveďa v blízkosti obcí na Slovensku.