Útok medveďa medzi Nitrianskym Pravnom a obcou Malinová

V hornonitrianskom regióne medzi obcami Nitrianske Pravno a obcou Malinová došlo k útoku medveďa hnedého na 49 ročného muža. Incident sa odohral v utorok 24. októbra v doobedňajších hodinách v lokalite ovocného sadu medzi obcami, medveď mužovi spôsobil zranenia na vnútornej strane stehna. Zranenia si našťastie nevyžadovali hospitalizáciu a po ošetrení bol prepustený do domáceho liečenia. Informáciu o útoku medveďa uverejnil starosta obce Nitrianske Pravno v utorok, v stredu 25. októbra informáciu potvrdila tiež trenčianska krajská polícia.

Mužovi sa po útoku podarilo dostať z oblasti a privolať si záchranku, podľa jeho vyjadrení ho medveď prekvapil. „Objavil sa znenazdajky, asi tam bol schovaný. Bol to hrozný pocit, začal som kričať. Ako som padol, zahryzol sa mi do zadnej strany stehna alebo zarypol pazúrom, to už ani neviem, lebo sa to zomlelo rýchlo. Vstal som a zaujalo ma, že jeho nebolo, stiahol sa,“, opísal hubár.


Polícia a zásahový tím hľadajú medveďa, ktorý zaútočil pri Nitrianskom Pravne

Foto: Facebook Polícia SR – Trenčiansky kraj

O útoku bol informovaný Zásahový tím ŠOP SR, ktorý sa na miesto dostavil v poobedňajsích hodinách s cieľom zistiť viac informácií – za asistencie polície prehľadali okolie, medveďa sa im však nepodarilo nájsť. Obyvateľov a návštevníkov tejto oblasti žiadajú o zvýšenú ostražitosť a prípadne aby sa v uvedenej lokalite vyhli pohybu v prírode. Aktivita medveďov je na jeseň vyššia, hľadajú dostupnú potravu a vhodné zimoviská, kde prečkajú blížiacu sa zimu.

V oblasti došlo tohto roku k viacerým útokom medveďa na človeka, šelma zaútočila 24. januára na bežca v oblasti nad Kanianskymi lazmi približne 3 kilometre od obce Kanianka. K ďalšiemu útoku došlo v katastri obce Tužina, medveď zaútočil na 38 ročného muža, ktorý bol na prechádzke spolu so svojim kamarátom. Medveďa vyrušili v bukovom poraste, kde si pravdepodobne hľadal potravu. V Ostrej doline pri obci Nedožery-Brezany zaútočila približne 120 kilogramová medvedica na pracovníka Lesov SR, útok sa odohral približne 50 metrov od brlohu, kde mala svoje mláďatá. Šelma mužovi spôsobila zranenia ramena a boku.

Útoky medveďov, ktoré sa odohrali v roku 2023 nájdete v tejto kategórií, pre lepší prehľad o lokalitách, kde upozorňujú na medvede najčastejšie sa môžete pozrieť na našu mapu medveďov, na ktorej nájdete upozornenia a tiež útoky z roku 2023.