Kalinovo pri Lučenci upozorňuje na medvedicu s mláďatami

Obec Kalinovo, ktorá sa nachádza v okrese Poltár neďaleko mesta Lučenec upozorňuje obyvateľov na pohyb medveďa v blízkej lokalite okolo obce. Podľa dostupných informácií videli medvedicu spolu s dvoma mláďatami v časti Hrabovo pri Kalinove, v blízkosti minerálneho prameňa, ktorý sa nachádza približne 500 metrov od obývanej časti Hrabovo. Upozornenie uverejnila obec Kalinovo na svojej stránke na sociálnej sieti 10. augusta, obyvateľov a návštevníkov v tejto súvislosti žiadajú o zvýšenú ostražitosť pri pohybe a prechádzkach v prírode okolo obce.

V okolí sa nachádzajú aj viaceré cyklotrasy, ktoré využívajú obyvatelia aj okolitých častí, ostražitosť vzhľadom na výskyt medveďa v tejto oblasti je preto na mieste aj pre okolité časti ako Kalinovo – Petrovec, Nižný Petrovec, Priekopa a obec Veľká Ves. Obec Kalinovo sa nachádza v blízkosti mesta Lučenec, kde na medvede posledné mesiace upozorňovali už viac krát. V polovici júla prekvapila medvedica s mláďatami obyvateľov záhradkárskej osady pri Opatovej blízko Lučenca, podľa vyjadrení obyvateľov, ktorí informovali Zásahový tím, sa medvedica k ľudom priblížila na blízku vzdialenosť.


Na šelmu upozorňovalo aj blízke mesto Poltár, kde videli medvedicu s mláďatami v lokalite pri starom ihrisku, ktoré sa nachádza približne 500 metrov od zastavanej časti mesta. Podľa miestnych nejde o plachého jedinca, nakoľko sa nebojí priblížiť k ľudom a nevadí jej ani hluk lesnej techniky. Poľovnícke fotopasce tiež zachytili medveďa medzi Slanou Lehotou a Poltárom o pár dní neskôr, 4. júla – má sa jednať o medvedieho samca – o ďalšieho, štvrtého jedinca medveďa v lokalite okolo mesta Poltár a obce Slaná Lehota.

Pre lepší prehľad o lokalitách, kde v okolí Lučenca upozorňovali na medvede sa pozrite na našu mapu s upozorneniami na medvede, ktorá vám poskytne lepší prehľad o častiach Slovenska, kde na šelmu upozorňovali v roku 2023 najčastejšie.