Problémy s medveďmi v okolí Ružomberka pokračujú aj po usmrtení dvoch jedincov

Mesto Ružomberok opäť upozorňuje na zvýšený výskyt medveďov, ktoré sa pohybujú v lokalitách mestského cintorína, na ktorom nedávno Zásahový tím odchytil a usmrtil dvoch jedincov, tak aj v lokalitách mestskej časti Biely Potok. Radnica opätovne vyzýva Ministerstvo životného prostredia SR o zvýšenú aktivitu pri riešení akútnych problémov s medveďmi v Ružomberku, ktoré v blízkosti ľudských obydlí pretrvávajú aj naďalej. O situácii je informovaný zásahový tím, ktorý situáciu monitoruje a v spolupráci s mestom Ružomberok a Mestskými lesmi pokračujú v osadení elektrického ohradníka na cintoríne.

V okolí mestského cintorína sa majú pohybovať ďalšie 3 medvede a rovnako pokračujú aj preventívne opatrenia. Mestský cintorín je od 19. do 8. hodiny rána uzatvorený, v okolí je posilnená činnosť hliadok mestskej polície. Obyvateľov žiadajú o zvýšenú ostražitosť a rovnako aby na cintoríne nepoužívali sviečky, ktoré majú medvede lákať na hroby – sviečky s prímesou hovädzieho a bravčového loja.


V Ružomberku usmrtili dvoch medveďov

Začiatkom júna sme informovali o pohybe medveďov na mestskom cintoríne v Ružomberku, ktoré po sebe zanechali viac ako 200 rozbitých svietnikov a pôvodne sa predpokladalo, že išlo o vandalizmus. Zásahový tím na mieste našiel pobytové znaky medveďa a počas hliadkovacej činnosti zaznamenali na cintoríne v krátkom čase pohyb 4 jedincov medveďa hnedého. Na mieste bolo inštalované odchytové zariadenie s cieľom vyriešiť situáciu.

Odchyt prvého medveďa

Jedného z medveďov, ktorý opakovane navštevoval mestský cintorín v Ružomberku, sa podarilo Zásahovému tímu odchytiť 14. júna. V tomto prípade išlo o štvorročného samca s hmotnosťou 107 kilogramov, medveď bol za asistencie veterinára usmrtený. Viac informácií nájdete v článku Odchytili a usmrtili medveďa, ktorý vyčíňal na cintoríne v Ružomberku.

Medzitým prichádzali ďalšie upozornenia aj z okolitých mestských častí, medvede zaregistrovali aj na blízkom cintoríne vo Vlkolínci a tiež v časti Biely Potok. Poslanec Vojtech Macko, ktorý zastupuje túto mestskú čast informoval o poškodenom oplotení a vyžratých sviečkach, ktoré po sebe medveď zanechal. Na cintoríne v Bielom Potoku sa medveď objavil viac krát a udalosť bola nahlásená Zásahovému tímu Sever.

Odchyt druhého medveďa

Hovorkyňa ŠOP SR vtedy upresnila, že 20. júna bude na mestskom cintoríne v Ružomberku spustené ďalšie odchytové zariadenie na medveďa – druhého jedinca sa podarilo odchytiť o týždeň neskôr, 27. júna a jednalo sa o troj ročného medveďa, samca, s hmotnosťou 70 kilogramov. Rovnako ako v prvom prípade, aj tento medveď bol usmrtený za asistencie veterinára, pričom sa očakávalo upokojenie situácie s medveďmi. Informácie o druhom prípade nájdete v článku Druhého medveďa z ružomberského cintorína odchytili a usmrtili.